Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

04.08.2022

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš jen zajímavé fyzikální experimenty.

Určitě už jste se setkali se zapalováním ohně pomocí lupy – čili skleněné čočky typu spojka. Pokud na ni dopadá svazek navzájem rovnoběžných světelných paprsků, spojka je soustředí do jediného bodu, takzvaného ohniska. Jsou-li to paprsky sluneční, tak se v ohnisku koncentruje společně se světlem i teplo, a pakliže se to děje na nějakém snadno vznětlivém povrchu, např. na papíru, vznikne oheň. (Dost možná proto se ohnisku dostalo tohoto českého názvu. Latinsky a anglicky se nazývá focus, což zase vyjadřuje soustředění paprsků do tohoto bodu.)

1

Rovněž známý je způsob zapalování ohně založený na tření. Prací proti třecí síle se mechanická energie přeměňuje na tepelnou, takže intenzivní tření mezi určitými povrchy může vést k dosažení velmi vysoké teploty a v případě přítomnosti hořlavé látky, např. suché trávy, k jejímu zapálení.

2

Dnes možná o něco méně známé je křesadlo, dříve se ale užívalo často. Skládá se z takzvané ocílky, což je tyčinka vyrobená ze speciální oceli, a ze škrabky. Když přejedeme škrabkou po ocílce, styčné plochy se třením prudce zahřejí a díky vysokému obsahu uhlíku v ocílce se uvolní velké množství žhavých jisker. Vletí-li tyto jiskry do nějakého snadno vznětlivého materiálu (např. do vaty nebo sena), zapálí ho.

3

Fyzikálně velmi zajímavé je zapalování ocelové vaty, stačí totiž k němu jakákoli obyčejná baterie (rozuměj: suchý galvanický článek). Ocelovou vatu tvoří velmi tenká vlákna z oceli, jde tedy o spleť elektrických vodičů. Když k ní přiložíme baterii, dojde ke zkratu (k uzavření elektrického obvodu bez spotřebiče čili k tzv. krátkému spojení neboli zkratu či lidově „kraťasu“). Vznikne proto zkratový proud, ale nenaroste do žádných extrémních hodnot, protože tenká ocelová vlákna mu kladou poměrně značný odpor. Bude však dostatečně velký na to, aby rozžhavil vlákna natolik, že se vata rozhoří. (Ano, i ocel je hořlavá! Její zapálení sice vyžaduje značnou teplotu a velkou plochu pro chemickou reakci s kyslíkem – ale obojí je tu splněno.)

Existují i různé chemické způsoby zapalování ohně. Jsou to ale pokusy naprosto nevhodné pro domácí experimentování, vyžadují totiž poměrně nebezpečné chemikálie, laboratoř a poučení o chemii a o bezpečnosti práce. Takže doma se do nich prosím nepouštějte, ale rádi vám je ukážeme třeba při velké science show v iQLANDII.

Je tu ale ještě poslední věc, o které bych se rád zmínil. Víme už, jak si poradit, když potřebujeme rozdělat oheň, ale nemáme zápalky ani zapalovač. Co když ale zápalky nebo zapalovač máme a všechno kolem je vlhké? Pak nám může pomoci kůra ze stromu zvaného latinsky betula (česky bříza J) – obsahuje totiž značné množství tzv. betulinu, který velmi dobře hoří a nerozpouští se ve vodě. A tak i za vlhka zůstává v březové kůře vodou nedotčená vrstva hořlaviny a nehoří sice kvůli okolní vlhkosti kdovíjak dobře, ale zapálíme ji poměrně snadno.

Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.

Jak vyrobit zmrzlinu suchým ledem?

Léto je v plném proudu a prázdniny jsou na dohled. To je ideální příležitost, kdy si vyrobit domácí zmrzlinu za pomoci suchého ledu!

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…

Jak si vyrobit šumivku do koupele?

Perlivky, šumivky nebo bomby do koupele, kdo by je nemiloval. Připravili jsme osvědčený recept, jak je s dětmi vyrobit. 

Vejce jak je možná neznáte!

Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…

Jak funguje dalekohled 

Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…

Isaac Newton a dnešní časy

V minulých dvou letech jsme se všichni neustále setkávali s informacemi o pandemické hrozbě. Velkou část tohoto období dokonce žáci ani studenti vysokých škol nesměli navštěvovat své vzdělávací instituce. Kvůli snaze o zmírnění…

Horký led 

Vyrazili jste na zimní výpravu do hor, kolem zuří sněhová vánice a ledový vichr vás okrádá o cenné teplo? Možná patříte mezi šťastlivce s vyhřívanými rukavicemi a přídavnou baterií, která se ještě nestačila vybít. Anebo dáváte přednost…