Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. Křišťálová stezka
  3. Relaxační prostory - Krasohledy
Intro

Relaxační prostory - Krasohledy

Relaxační prostory 4. patro - Krasohledy

Šesté stanoviště seznámí návštěvníka s druhy krasohledů jako příkladu využití skla.

Jednou z přímých technologických aplikací skla jsou krasohledy. Ty se dělí na dva druhy – klasické krasohledy (kaleidoskopy) a optické krasohledy (Teleidoskopy).

Kaleidoskop vynalezl roku 1815 anglický fyzik David Brewster. Na jednom konci válce jsou v malé průsvitné komoře nasypané korálky. Ve válci jsou vložena zrcadla tak, aby prostor mezi nimi měl tvar trojúhelníku. Díky soustavě zrcadel dochází k pravidelnému vícenásobnému odrazu, který vytváří dojem násobení obrazu. Otáčením kaleidoskopu se barevné korálky přeskupují a obrazce se tím mění. Obrazce se nikdy neopakují.

Teleidoskop je druh krasohledu, který místo mozaiky korálků ukazuje optickou mozaiku skutečného prostoru. Místo korálků je v něm skleněná koule, přes kterou vidíme sféricky zkreslený obraz okolí. Obraz je taktéž několikrát násobený soustavou zrcadel. Nic se nepřesypává a obrazce jsou složeny z lidí a věcí na které se díváš.