Intro

Historie

od založení po současnost

Současnost a budoucnost

Po otevření SC iQLANDIA, které je završením mnoholetého úsilí o vybudování science centra v Liberci a je „mladší sestrou“ iQparku, se iQpark postupně přetváří k posilování hravosti se zaměřením na nižší věkovou skupinu dětí do 10 let a na rodiny s dětmi. V průběhu prvního pololetí 2015 bude přebudována a nově koncipována expozice v prvním a druhém podlaží a v průběhu dalšího roku pak 3. a 4. podlaží. Bude pokračovat neustálé doplňování a vylepšování exponátů a celých expozic, aby návštěvníci při každé návštěvě iQparku v něm našli něco nového a zajímavého.

2011

V roce 2011 byla dokončena druhá etapa výstavby, která rozšířila plochu iQparku na 3000m2 ve čtyřech podlažích, vybudovány byly laboratoře pro workshopy a lektorské programy pro školy a zázemí pro výrobu a údržbu exponátů. Otevřena byla fastfoodová restaurace. Druhá etapa byla financována z Regionálního operačního programu Severovýchod a prostředku nadace Škola Hrou.

2009

Na stálé expozice navazují tematické putovní výstavy, které se dodnes těší velkému zájmu návštěvníků v mnoha městech ČR, lektorské programy pro školy, tvůrčí dílny pro veřejnost, populárně-naučné programy, pravidelné science show.

2008 Rozvoj aktivit

S nárůstem zájmu, návštěvnosti a poptávky, začal Labyrint Bohemia o.p.s. provozovat ve svém středisku IQPARKU mimoškolní a další vzdělávání pro děti, dospělé a seniory. Větší aktivita byla také na veletrzích ať už středních škol, dětské knihy nebo cestovního ruchu.

2007 iQPARK

V květnu 2007 se veřejnosti otevřely brány iQPARKU v Liberci. Na výstavní ploše přesahující tisíc metrů čtverečních je v několika expozicích umístěno na 200 
interaktivních exponátů. Součástí centra je i malá prodejna „chytrých“ hraček a suvenýrů. Rekonstrukce objektu v hodnotě téměř čtyřicet milionů korun byla spolufinancována z prostředků strukturálních fondů Evropské unie (SROP), státního rozpočtu a především liberecké NADACE ŠKOLA HROU, která je generálním partnerem projektu. Dalších zhruba 9 milionů bylo třeba sehnat z dalších zdrojů především na výstavbu jednotlivých expozic, pořízení exponátů a na pokrytí dalších nezbytných nákladů souvisejících se základním vybavením a provozem centra.

2006 Rozšíření

V létě téhož roku byla zahájena nákladná stavební rekonstrukce části objektu bývalého státního výzkumného ústavu textilního, budoucího iQPARKU. Zahrnovala rovněž budování sociálního, technického a administrativního zázemí centra. Zároveň s rekonstrukcí byl zahájen výběr, technická příprava a výroba exponátů.

2004  První stálá výstava

V září roku 2004 bylo slavnostně otevřeno v Centru Babylon Muzeum zábavného poznání, Stálé muzeum o rozloze necelých 400 m2 pak bylo umístěno v několika propojených krámcích jeho nákupního městečka. Bylo zde několik desítek menších interaktivních exponátů, z nichž mnohé svým zaměřením a pojetím naplňovaly požadavky science centra a obdobných center v zahraničí. Stalo se jakýmsi prubířským místem, kde se v praxi ověřovala funkčnost, atraktivnost a životnost originálních exponátů. Ve spolupráci s Janem Machem vyšla i první publikace Matematika je jen jedna. Za rok 2005, tedy ani ne dva roky po svém vzniku, evidovalo muzeum návštěvnost 27 261 návštěvníků za uplynulých 12 měsíců. V roce 2005 se již plánovalo rozšíření Muzea zábavného poznání na Interaktivní centrum zábavného poznávání (ICPL) dnes známé jako iQPARK.

2002   Založení

Tento projekt začal klíčit v roce 2002, kdy jmenovitě paní Olga Medunová, paní Radmila Kořínková, pan Jiří Voříšek založili Labyrint Bohemia o.p.s. Během prvních několika let se společnost zaměřovala především na propagaci cestovního ruchu, uskutečňování akcí, výstav hlavolamů, kurzů a prodeje suvenýrů ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje, Nadace škola hrou a Centrem Babylon. Myšlenka o postavení naučně-zábavného střediska se začala uskutečňovat během roku 2003.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace