Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
  1. Úvod
  2. Křišťálová stezka
  3. Barva neexistuje v expozici Smysly
Intro

Barva neexistuje v expozici Smysly

Expozice Smysly - Barvy skla

Jaké látky se používají k barvení skla, aby bylo červené nebo třeba zelené? Kolik odstínů umíme vyrobit. A existuje vůbec barva? Odpovídá na to šesté stanoviště.

Barvy ve skutečnosti neexistují. Barvu vnímáme na základě toho, jaké světlo je předmět schopen pohltit a odrazit. Zdánlivě černé věci většinu světla pohltí, naopak zdánlivě bíle předměty většinu světla odrazí. Záleží tedy na tom, jakým spektrem světla na předmět svítíme. Třeba v našem výtahu s modrým světlem bys citrón viděl jako černý.

Barvicí látky (různé soli a oxidy kovů) se používají k obarvení skla na zvolený odstín. Každá látka dodá sklu specifickou barvu. Mangan obarví sklo na fialovo, kobalt na modro, měď na modrozeleno a zlato rubínovočerveně. Jemně rozptýlené částice tzv. zakalovacích látek (např. kryolitu, kostní moučky nebo mastku) brání přímému průchodu světla sklem a vyvolávají jeho neprůzračnost.

Barevné tyče vyrábí Preciosa v Desné. Ty se pak zpracovávají na další výrobky.

Barva-neexistuje-kristalova-stezka-iqlandia-preciosa

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace