Geolab
Pouť do hluboké minulosti.
Neživá příroda naší vlastní planety, procesy, jež se odehrávají v jejím nitru, její stavba a historický vývoj – to jsou nosná témata expozice GEOLAB.
Můžete prozkoumat jednotlivé etapy vývoje Země společně s různými živočichy, se kterými se dnes setkáme pouze jako se zkamenělinami. Na odvážné čeká naše „plazivka“ – vžijte se do kůže jeskyňářů!
Nechte se pohltit!
Expozice GEOLAB mezi ostatními expozicemi iQLANDIE vyniká především svým unikátním zpracováním. Ihned po vstupu do prostoru expozice vám bude připadat, jako kdybyste se najednou ocitli v jeskyni. Narazíte na krápníky, na jejichž dalším růstu se můžete sami podílet, ale také na zmenšené modely úchvatných krystalů z mexického dolu nedaleko hornického městečka Naica. Na moment se můžete stát jeskyňářem a prolézt si naši „plazivku“. Narazíte na stěnu z čediče – horniny sopečného původu, která často tuhne do podoby šestihranných sloupků.
Pouť do hluboké minulosti
S naším strojem času se můžete vrátit o několik desítek až pár stovek milionů let zpátky do minulosti. Během této poutě budete pozorovat, jak se kontinenty měnily a že kdysi existoval pouze jeden superkontinent. Objevíte i pradávné tvory, kteří na naší planetě žili. Na ně pak můžete narazit po celé expozici – tu najdete trilobita, jinde pravěkou ještěrku a kdo ví, třeba se někde ukrývá i některý z pravěkých obrů. Zkuste si přiřadit k sobě tvory, kteří se mohli reálně setkat, a vyzkoušejte si práci archeologů, při které budete v písku hledat jejich zkameněliny.
Minerály a geologie
Ačkoli se to nemusí zdát, tak i zdánlivě obyčejné „kameny“ dokážou být fascinující vědeckou disciplínou. Jeden z prvních exponátů, který vás v expozici uvítá, je mineralogické minimuzeum. V něm si můžete prohlédnout sbírku nejrůznějších minerálů, které se od sebe liší svým vzhledem, tvarem i chemickým složením. Jak budete postupovat dále, objevíte exponát věnující se takzvaným krasům, jiný vám ukáže možné tvary řek a dozvíte se, proč je Česko geologicky velmi zajímavým místem v Evropě.
Tektonické desky a sopky
Na konci expozice můžete nalézt interaktivní mapu, která vám zobrazí tektonicky aktivní oblasti světa. Můžete si v ní prohlédnout některé oceánské rifty a pásemná pohoří, která vznikají v důsledku pohybu tektonických desek. S pohybem tektonických desek také souvisí zemětřesení a sopečná činnost – ty nejvýznamnější sopky na mapě také najdete. A věděli jste, že existují i bahenní sopky? Jednu drobnou bahenní sopku v GEOLABU máme!