Křišťálová stezka

Nová interaktivní hra v expozicích vás vtáhne do světa skla a jeho využití.

Křišťálová stezka vypráví příběh českého skla.

Ve spolupráci s Preciosou jsme připravili v iQLANDII stezku, kde se na sedmi místech se můžete dozvědět, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly, jako jsou země, oheň, voda a vzduch a na jejímž konci můžete rozsvítit zbrusu novou světelnou instalaci křišťálové Molekuly.

S pomocí webové aplikace se projdete napříč celou iQLANDIÍ. Po zodpovězení otázek získáte heslo, kterým po zadání do ovládacího panelu rozsvítíte křišťálové Molekuly.

Vyzkoušej Křišťálovou stezku

Dokončením Křišťálové stezky ve webové aplikaci se můžete zařadit do slosování o rodinou vstupenku do iQLANDIE.

V případě výhry Vás budeme kontaktovat e-mailem do 5 pracovních dní od slosování.

Křišťálová stezka

Tato nová interaktivní světelná instalace nahradila původní zavěšenou molekulu, která byla po celých sedm let, od samotného spuštění iQLANDIE, jedním z hlavních symbolů libereckého science centra.

Instalace Molekula se skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metrů a váží 220 kilogramů.

Křišťálová stezka by se mohla klidně jmenovat i skleněná. Ukazuje totiž na jednotlivých stanovištích, jak, z jakých surovin se sklo vyrábí, k čemu se využívá. K čemu je dobré ve vědě, optice, jaké vlastnosti získává vybroušením.

Ale nekorunovaným králem skla je právě křišťál, který má v našem kraji v Křišťálovém údolí svůj domov.

iQLANDIA ukazuje principy fyzikálních jevů, popularizuje vědu a technické obory. A sklářství, sklářská výroba, pokrok sklářských technologií a jedinečné produkty našli díky podpoře a.s. Preciosa v iQLANDII konečně své místo. Díky partnerství vznikla jedineční Křišťálová stezka.

Sedm zastavení je ale začátek. Každý rok se ve spolupráci obou společností představí další nové stanoviště ukazující na tradici a jedinečnost českého sklářského průmyslu.

Zastávky Křišťálové stezky

#
První stanoviště stezky vysvětluje původ nejdůležitější sklářské suroviny – křemičitého písku.
#
Druhé stanoviště se inspiruje nerostnými surovinami tvořící sklářský kmen, tedy směs na výrobu skla.
#
Výroba skla je spojena se všemi čtyřmi živly. Třetí stanoviště napoví, jak živly do výroby skla vstupují.
#
Sklo je ve formě čoček nezbytnou součástí mnoha optických přístrojů. Od brýlí po složité dalekohledy. Čtvrté stanoviště ukazuje, jak fungují jednotlivé čočky.
#
Jaké látky se používají k barvení skla, aby bylo červené nebo třeba zelené? Kolik odstínů umíme vyrobit. A existuje vůbec barva? Odpovídá na to páté stanoviště.
#
Šesté stanoviště seznámí návštěvníka s druhy krasohledů jako příkladu využití skla.
#
Šesté stanoviště seznámí návštěvníka s druhy krasohledů jako příkladu využití skla.