Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. Křišťálová stezka
  3. Molekuly a křišťál pohled ze spirály
Intro

Molekuly a křišťál pohled ze spirály

Molekuly a křišťál - pohled ze spirály

Co je vlastně křišťál? A jak souvisí s diamantem? K čemu se používá? Sedmé stanoviště přináší odpověď na tyto otázky.

Křišťálové sklo je unikátní pro své světelně-odrazivé vlastnosti, tedy vysoký index lomu světla. Svými optickými vlastnostmi se přibližuje třpytění diamantů. Křišťál se používá především k dekorativním účelům.

Křišťál je olovnaté sklo, vápenaté složky běžného skla jsou v něm nahrazeny až 35% oxidem olovnatým. Dnes se v Preciose vyrábí i ekologicky certifikovaný bezolovnatý křišťál. Preciose se ho podařilo vyladit tak, že si zachoval původní vlastnosti dosahované příměsí olova.

Kromě křišťálu se v Preciose vyrábí i umělé šperkové kameny z kubické zirkonie (uměle vyrobený zirkon, toho pravého je v přírodě málo) pro výrobu kamenů o velikosti 0,6 – 3 mm v brusírenském tvaru briliant. Briliant je označení tvaru, do kterého se materiál vybrousí. Briliantový výbrus ještě umocňuje světelnou hru paprsků.

molekuly-kristalova-stezka-iqlandia-preciosa

Tato nová interaktivní světelná instalace nahradila původní zavěšenou molekulu, která byla po celých sedm let, od samotného spuštění iQLANDIE, jedním z hlavních symbolů libereckého science centra.

Instalace Molekula se skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metrů a váží 220 kilogramů.