Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

  1. Úvod
  2. iQPLANETÁRIUM
  3. Uvádíme
  4. Program pro veřejnost

Program pro veřejnost

Užijte si filmovou projekci s komentovanou prohlídkou noční oblohy nebo náš živě moderovaný autorský pořad!

planetko veř

Nabídka filmů:

Před filmem probíhá asi 15 min prohlídka aktuální noční oblohy.

NOVINKA: Vesmírní parťáci: světelná mise (45 min, doporučený věk: od 8 let)

Starouš a mladá Zoe jsou parťáci, kteří si užívají poklidného pobytu na svém ranči až do dne, kdy do jejich života zasáhne podivná událost: světlo Slunce náhle začne slábnout. Naši dva hrdinové nemají času nazbyt. Vrhají se do dobrodružství za záchranou slunečního světla. Při tom se Zoe dozví spoustu zajímavého o barvách a chování světla.

vesmírní partaci

Kosmická odysea (45 min, doporučený věk: od 8 let)

O naší touze poznat vesmír od počátků lidské civilizace po současnost. Film nás seznámí se současnými představami vzniku vesmíru a Sluneční soustavy. Také nám přiblíží moderní dalekohledy a observatoře.

kosmická adysea

Cesta časem (65 min, doporučený věk: od 10 let)

Představte si 14 miliard let trvající existenci vesmíru zmenšenou na pouhý rok. Začneme Velkým třeskem v první lednové sekundě a zakončíme současností těsně před půlnocí posledního dne v roce. S použitím tohoto měřítka se planetárium změní na stroj času. Zjistíme, jak se formovala naše Mléčná dráha, Slunce a Země, a jak vznikl a jak se vyvíjel život na naší planetě.

cesta casem

Astronaut (45 min, doporučený věk: od 8 let)

Ve filmu poznáme výcvik astronautů a techniku potřebnou k jejich pobytu na oběžné dráze kolem Země. Odhalíme účinky extrémních podmínek panujících ve vesmíru na lidský organismus a technologie, které astronautům umožňují přežít ve volném kosmickém prostoru.

astronaut

Úsvit kosmického věku (60 min, doporučený věk: od 8 let)

Film provede diváka od počátečních letů do vesmíru (Sputniku a Gagarina), přes přistání Apolla na Měsíci, až po současné komerční lety do vesmíru.

usvit

Planety (45 min, doporučený věk: od 10 let)

Podíváme se, jak před asi 4,5 miliardami let vznikla Sluneční soustava. Zjistíme, z čeho se skládají jednotlivé planety, jak vypadají a co skrývají za tajemství.

planety

Přírodní výběr (60 min, doporučený věk: od 8 let)

Projekce popisuje tematiku vývoje života na Zemi. Stanete se společníky Charlese Darwina na jeho výzkumných cestách, při kterých se rodila evoluční teorie. Pořad také vhodně doplňuje Rámcové vzdělávací programy škol (vznik a vývoj života, proměnlivost organismů, princip evoluce, přírodní a pohlavní výběr, život C. R. Darwina).

prirodni vyber

Nabídka živáků:

Jedná se o kombinaci živě moderovaného pořadu a filmu.

DOPORUČUJEME: Sluneční soustavou (60 min, doporučený věk: od 8 let)

Pořad živě moderovaný lektorem. Cestování Sluneční soustavou i vzdálenými končinami vesmíru. Kdy a jak vzniklo Slunce s jeho planetami? Jaké podmínky na těchto tělesech panují? Jak vypadá Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? Přirozené a umělé družice Země a dalších planet i jiné zajímavosti, to vše doplněné názornými experimenty na Pozemšťanech.

slunecni soustava