Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Hravá voda

Demonstraci pokusů začneme nestlačitelností kapalin a využitím tohoto jevu v hydraulických zařízeních.

 Přejdeme na Pascalův zákon platný pro kapaliny v uzavřených nádobách a jeho protějšek, hydrostatický tlak působící v nádobách otevřených. Žáci si sami vyzkouší, že voda může díky velké měrné tepelné kapacitě pojmout značné množství tepla a uvidí, že teplota varu kapalin závisí na okolním atmosférickém tlaku.
 
Ukážeme i teplou vodu proudící vzhůru, což je hnacím motorem mořských proudů, stejně jako je teplý vzduch proudící vzhůru příčinou větru. Po zmínění hustoty se samozřejmě pustíme do vysvětlení a experimentální ověření Archimédova zákona.
 
Na závěr si ukážeme několik pokusů na povrchové napětí, díky kterému se na vodní hladině udrží i předměty s větší hustotou, než má voda, díky kterému může děravé sítko zastavit proud vody, a jehož působením dokonce lektor vytvoří tajuplnou kuličku z vody.

Učivo dle RVP: Přeměny skupenství - skupenské teplo, vypařování, hlavní faktory ovlivňující vypařování a teplotu varu kapaliny, Pascalův zákon - hydraulická zařízení, hydrostatický tlak - souvislost mezi hydrostatickým tlakem a hloubkou, Archimédův zákon - vztlaková síla, povrchové napětí, index lomu.

Typ programu
Science show
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
50 Kč
Délka programu
40 min.
Počet osob
20 - 50
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace