Kapalinu vykazující magnetické vlastnosti jsme tu již měli (Ferrofluid). Ale už jste někdy slyšeli o tom, že by kyslík reagoval na magnetické pole? Nejspíš to pro Vás bude novinka…
Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily…
Nebojíte se dělat pokusy sami na sobě? Pojďte si s námi vyzkoušet, jak si lidské tělo dokáže poradit s jedním molekulárním obrem pomocí vlastních slin. Řeč je o trávení škrobu –…
Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého…
Fascinovala Vás ve Hvězdných válkách mystická „síla“? Myslíte si, že pohybování předměty na dálku je možné jen v pohádkách a filmech? Zatím máte nejspíš pravdu, ale s pomocí vědy a…
Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných…
Před 175 lety se odehrál úžasný příběh objevu planety, která byla předpovězena matematickým výpočtem pomocí jejího předpokládaného gravitačního působení na tehdy již známou planetu…
Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně…
Všimli jste si někdy, že názvy měsíců převzaté z latiny (anglicky september, october, november, december) svým názvem odpovídají číslům 7, 8, 9 a 10? Jenom to pořadí jaksi…
Jeden atom uhlíku a dva atomy kyslíku. V chemickém zápise: CO2 neboli oxid uhličitý – bezbarvý plyn, bez chuti a zápachu, který je znám již od 17. století. To ale tenkrát ještě…
Navštívili jste naši science show a zaujal vás efektní pokus, při kterém se gumový medvídek rozzářil červenofialovým plamenem a doslova vysoptil ze zkumavky ven? Pojďme se spolu…