Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

Kolo, kolo mlýnský,  za čtyři rýnský, 

kolo se nám polámalo, mnoho škody udělalo, 

udělalo bác! 

Pokud máte doma dítě, které je ve věku vhodném pro říkanku Kolo, kolo mlýnský, tak Vás možná ani nenapadlo, že celá říkanka může být pro děti hodně abstraktní. Možná i pro nás rodiče? Kolik z nás vidělo mlýnské kolo naživo? Je na čase vzít pilník, pilku a pohrát si ještě chvilku. 

Na výrobu mlýnku budeme potřebovat: 

  • velký dřevěný korálek nebo dřevěnou kostku, do které provrtáme dírku 
  • 4 ks dřevěné lžíce nebo široké špachtle 
  • tavnou pistoli 
  • špejle 

Můžete si zvolit ze dvou variant: 

NÁROČNĚJŠÍ:  

S použitím pilníku a pilky. 

Použijte kostku, kterou je potřeba provrtat a zapilovat, aneb ukazujeme dětem, co to je pilník a pilka. 

  • Uřízněte z laťky krychli (hrana cca 15 mm), nebo použijte starou dřevěnou házecí kostku. (Hodí se sevřít ji do svěráku.) 

vyroba_1

  • Provrtejte vrtačkou díru a vyzkoušejte, zdali se na špejli volně otáčí. 

vyroba2    vyroba3

  • Opilujte nebo použijte smirkový papír na začištění krychle.  

vyroba4

  • Nahřejte si tavnou pistoli. Pozor, lepidlo je extrémně horké! 

vyroba6

  • Připravte si krychli a narovnejte na ni lžíce ve stejném směru. 
  • Přilepte jednotlivé lžíce na krychli a chvíli podržte, aby lepidlo zaschlo.  

vyroba8    vyroba10

  • Vyzkoušejte pod tekoucí vodou.  

JEDNODUŠŠÍ:   

Pro výrobu použijte korálek. 

  • Nahřejte tavnou pistoli! Pozor, lepidlo je extrémně horké! 
  • Připravte si korálek a vyzkoušejte, zdali se volně otáčí na špejli.  
  • Připravte si lžíce a narovnejte je ve stejném směru na korálek. 
  • Přilepte jednotlivé lžíce na korálek a chvíli podržte, aby lepidlo zaschlo. 

vyroba9

  • Vyzkoušejte pod tekoucí vodou. 

Chytré otázky pro nejmenší hlavičky: 

Proč se mlýnské kolo otáčí? Co se stane, když pustíme vodu naplno? Bude se točit mlýnek i bez vody? Dokážete mlýnské kolo rozpohybovat fouknutím? 

Jestli Vám tyto otázky připadají banální, tak vězte, že předškolní děti díky nim pochopí, jak vodní kolo využívá energii vody a jak její translační pohyb mění na rotační. Hodí se k pohonu dalších strojů, třeba našeho mlýnu z říkanky nebo provozu pil a brusíren. Děti porozumí principu průtoku vody.  

Čím větší je proud vody, tím rychleji se lžíce otáčejí. Když vodu vypneme, zmizí i energie, která je pro otáčky nezbytná. 

Q = fyzikální veličina určující množství vody za jednotku času. 

Příklad pro představu o výkonech: 

Když spád činí 4 metry, množství vody je 100 l/sec a účinnost 65 %, výkon bude přibližně 2,6 kW. Známé kolo na Čertovce (ač velkého průměru) by mohlo při spádu dnes upraveného režimu průtoku asi 0,8 m průtoku cca 2 m3/sec a účinnosti 25 % dát výkon cca 4 kW.  

Další vodní nápady 

Pokud si Vaše malé děti s vodou vážně vyhrají, doporučuji navštívit přízemí iQPARKU v Liberci, kde se nachází Vodní svět plný vodních mlýnů, vírů a stříkaček nebo si děti mohou zkusit chytání ryb. Vyloženým vodníkům vezměte náhradní oblečení nebo si nechte přízemí až na konec návštěvy. 

Pro domácí hrátky ve vaně nebo sprchovém koutě můžete dětem nabídnout k hraní plastové misky, tácy, naběračku, lžíce, konvičky, trychtýř nebo brčko. Fantazii se meze nekladou, jen pozor na bezpečnost.  

Co je to rýnský? 

Pokud byste dětem rádi přiblížili svět peněz v 16. století, můžeme se na říkadlo podívat i z pohledu peněz. Jeden zlatý rýnský Alberta z Valdštejna vážil přibližně 3,2 g zlata, pro srovnání jedna koruna česká váží 3,6 g. Protože nejsem kovaná v numismatice, nepopisuji, kolik krejcarů a v jakém časovém období byl jeden rýnský, však předškolním dětem bude stačit, že se jedná o starodávné platidlo. 

iQTIP

Věděli jste, že první vodní kola jsou doložena již 600 let př. n. l., u nás pak v r. 718 na Ohři u Žatce. Pokud byste rádi navštívili nějaký vodní mlýn, ZDE najdete seznam všech vodních mlýnů v ČR.