Halloweenská výroba slizu

Štítky

  • iQ inspirace
  • Pro nejmenší
  • Tvoření

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k oslavám svátků mrtvých.

My jsme si k této příležitosti přizvali do iQLANDIE jednu z nejstarších čarodějnic, která se věnuje především přípravám tajemných lektvarů. Čarodějka se dokonce uvolila, že nám prozradí její prastarou recepturu! 

Takže ruličky do ručky a jdeme na to!  

Budeme potřebovat:  

  • 30 ml PŮLNOČNÍHO HLENU = lepidlo PVA 
  • 2,5 g ŠEROSVITU = jedlá soda 
  • 8 kapek LUCIFERA = barvivo (potravinářské, fluorescenční...) 
  • 2-3 ml SIBYLINA PRAMENE = roztok na čočky 

Postup:  

Na kuchyňské váhy si položte malou mističku a do ní odvažte 30 ml Půlnočního hlenu, poté přisypte 2,5 g Šerosvitu. Nyní je čas si sliz vyzdobit podle vlastní fantazie a přidat do něj barvivo či třpytky. Naše čarodějka používá například Luciferum, aby sliz pod UV lampou krásně světélkoval. Směs začněte promíchávat a postupně přikapávejte Sibylin pramen. Hmota se pěkně zcelí a jakmile se přestane lepit na stěny mističky, můžete si ji vzít do ruky a poválet v dlaních. 

Nyní je sliz hotový a vy si můžete užít odpoledne plné zábavy.  

iQVYSVĚTLENÍ

Polyvinylalkohol je ve vodě rozpustný polymer, který se používá na výrobu lepidel. Při styku s boraxem (tetraboritanem sodným) dochází k prostorovému pospojování jednotlivých lineárních řetězců polyvinylalkoholu. Zesíťovaní řetězců se projeví slizovitou konzistencí. 

Roztok na čočky obsahuje malé „neškodné“ množství kyseliny borité a boritanu sodného. I malá koncentrace těchto sloučenin boru však bohatě stačí na zesíťování polyvinylalkoholu a vytvoření slizu. Není tedy třeba pracovat s koncentrovaným boraxem, jak se často objevuje v návodech na internetu. Borax je klasifikován Evropskou agenturou pro chemické látky jako dráždivá látka narušující reprodukci. Pro obsah sloučenin boru v potravinách, hygienických přípravcích ale i ve slizu byly proto stanoveny maximální přípustné limity.