Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Zkrocení elektrické energie

Z elektrostatických pokusů ukazujeme působení elektrického pole na neutrální i nabitá tělesa, vyzkouší elektrostatickou indukci s vodiči a polarizaci s nevodiči.

Podíváme se na generátory vysokého elektrostatického napětí a kromě pokusů s nimi si vyzkoušíme na vlastní kůži napětí 500 000 V.
Z elektrodynamiky probereme, co se děje, když vodičem prochází proud a jak tyto jevy v praxi fungují. Prozkoumáme elektromagnetickou indukci a vše, co s ní souvisí. Oerstédův pokus, Lenzův zákon, Faradayův zákon elektromagnetické indukce a jeho využití při přeměně různých druhů energie na elektrickou. Vyrobíme elektromagnet, ukážeme si princip transformátoru a přes pokusy s indukčním vařičem se dostaneme až k supravodivosti a modelu magnetického levitačního vlaku. 

Učivo dle RVP pro ZŠ: Elektrické a magnetické pole - elektrická a magnetická síla, elektrický náboj, tepelné účinky elektrického proudu, transformátor, výroba a přenos elektrické energie.

Učivo dle RVP pro SŠ: Elektrický náboj a elektrické pole, elektrický proud v látkách, elektrická energie, magnetické pole - pole magnetů a vodičů s proudem, magnetická indukce, indukované napětí, střídavý proud - generátor střídavého proudu, elektromotor, transformátor.

 

 

Typ programu
Science show
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
50 Kč
Délka programu
40 min.
Počet osob
15 - 25
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace