Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Zkrocení elektrické energie

První část programu je věnována elektrostatice, druhá elektrodynamice. V rámci elektrostatiky si pohrajeme s balónky, Fly Stickem, Wimshurstovou indukční elektřinou i Van der Graafovým generátorem. V části věnované elektrodynamice ukážeme vzájemný vztah elektřiny a magnetismu, vysvětlíme obecný princip elektrárny a jako třešničku na dortu předvedeme supravodič chlazený kapalným dusíkem.

V rámci elektrostatiky ukážeme vzájemné působení zelektrovaných těles i chování neutrálního tělesa v elektrickém poli (elektrostatickou indukci, polarizaci dielektrika). Předvedeme různé generátory vysokého elektrostatického napětí a využijeme je k řadě pokusů včetně bezpečného nabíjení lidského těla.

V rámci elektrodynamiky probereme, co se děje, když vodičem prochází proud, zmíníme Oerstedův pokus a sestavíme elektromagnet. Prozkoumáme elektromagnetickou indukci, objevenou Michaelem Faradayem a demonstrujeme její využití při přeměně různých druhů energie na energii elektrickou. Pokračovat budeme Lenzovým zákonem, pokusy s indukčním vařičem, vlivem teploty na vodivost kovů a nakonec ochladíme kapalným dusíkem supravodič, abychom předvedli model magnetického levitujícího vlaku.

Učivo dle RVP pro ZŠ: Elektrické a magnetické pole - elektrická a magnetická síla, elektrický náboj, tepelné účinky elektrického proudu, transformátor, výroba a přenos elektrické energie.

Učivo dle RVP pro SŠ: Elektrický náboj a elektrické pole, elektrický proud v látkách, elektrická energie, magnetické pole - pole magnetů a vodičů s proudem, magnetická indukce, indukované napětí, střídavý proud - generátor střídavého proudu, elektromotor, transformátor.

 

 

Typ programu
Science show
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
50 Kč
Délka programu
40 min.
Počet osob
15 - 25
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace