Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Tření základ života!

Tření základ života!

08.06.2023

Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez tření se neobejdeme. A tak se mu pojďme chvilku věnovat. 

Pravda, často nám tření naopak vadí. Když máme žízeň jako trám a láhev s pitím má příliš utažené víčko a nejde otevřít, je to k vzteku. Stejně jako když zrezne nebo zamrzne zámek a nedaří se nám odemknout. Zkuste si ale představit chůzi v polobotkách po dokonale zledovatělé cestě. Nebo nedejbože běh. Když je tření příliš malé a neodrazíme se, můžeme se po cestě leda kutálet.

Led

To všechno byly zatím příklady takzvaného klidového tření, při němž jsou třecí plochy vůči sobě v klidu, a právě tření brání jejich vzájemnému pohybu. 

Když se třecí plochy vůči sobě pohybují, dochází mezi nimi ke tření smykovému. A také to nám někdy vadí a jindy zase pomáhá. Vadí nám třeba, když jedeme na špatně promazaném kole. I takové kolo se ale může pořádně rozjet, a pak budeme vděční smykovému tření uvnitř brzd, že je dostatečně velké, aby nás zastavilo. (Podmínkou zabrzdění je ale zároveň dostatečně velké klidové tření mezi pneumatikou a silnicí). 

Pokud chceme tření co nejvíc zvětšit, nebo naopak zmenšit, musíme si uvědomit, na čem velikost třecí síly závisí a na čem ne. Popřípadě to můžeme sami objevit pomocí velmi jednoduchých pokusů, ke kterým jsou ale potřeba dřevěný kvádr a siloměr: 

  1. Kvádr položíme na koberec a pomocí siloměru za něj začneme táhnout. Siloměr ukazuje napřed velikost klidové třecí síly (dokud se kvádr trhnutím nerozjede), a pak třecí síly smykové (když kvádr rovnoměrně táhneme po stole).Tření

  2. Položíme na kvádr nějaké závaží a popsaný postup zopakujeme. Zjistíme, že když třecí plochy na sebe víc tlačí, tak je třecí síla větší. 

  3. Otočíme kvádr na bok, tím změníme velikost třecích ploch, a zase vše zopakujeme. Ukáže se, že velikost třecích ploch nemá na třecí sílu žádný vliv. 

  1. Nakonec nahradíme koberec jiným povrchem, buď hladším, nebo naopak ještě drsnějším, a uvidíme, že velikost třecí podstatně závisí právě na vlastnostech třecích ploch. 

Takže když se vrátíme k některým typickým potížím, které jsme zmínili na začátku, tak teď už víme, jak na ně. Tření mezi hrdlem láhve a příliš utaženým víčkem sice nezmenšíme, ale snadno zvětšíme třecí sílu mezi naší rukou a víčkem, abychom jím dokázali pootočit. Pomůže nám k tomu ručník, tričko nebo kus hadru. Odemčení zarezlého či zamrzlého zámku nám usnadní speciální přípravky, které proniknou mezi třecí plochy a zmenší tření mezi nimi. A zledovatělá cesta, ta se prostě musí posypat pískem, aby se zvýšila její hrubost, nebo solí, aby kluzký led roztál. 

A ještě se podívejte na video s jedním velmi zajímavým experimentem. Mimochodem, ten se dá provést i s knížkami bez speciální úpravy. Jen by to neměla být žádná literatura, kterou by ještě někdy někdo mohl chtít číst. Ideální je třeba nějaký starý katalog či telefonní seznam.

Autor článku: Zdeněk R.

Autorka ilustrací: Adéla G.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Tajemství rozprašovače

Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Jak funguje dalekohled 

Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…