Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Proč vypojovat nabíječky?

Proč vypojovat nabíječky?

08.10.2023

Rozmohl se nám takový nešvar :-) – zvykli jsme si nechávat v zásuvce nabíječky k mobilům a kabely k notebookům. Prý když je nepoužíváme, tak nespotřebovávají žádnou energii. Jenže, bohužel, spotřebovávají. Sice méně, než když nabíjíme mobil nebo pracujeme s notebookem, ale pořád relativně dost. Rozhodně dost na to, aby se nám vyplatilo překonat pohodlnost a nabíječku či kabel ze zásuvky vytáhnout.

Kdyby šlo o obyčejný „drát“ spojující mobil či notebook se zásuvkou (tedy spotřebič elektrické energie s jejím zdrojem), tak bychom odpojením spotřebiče jednoduše rozpojili elektrický obvod a elektrický proud by přestal téct. Úplně.

nabijecka_1

Jenže nabíječka i nabíjecí kabel obsahují transformátor. To je zařízení, které v tomto případě mění elektrické napětí ze „zásuvkových“ 230 V na mnohem nižší hodnotu potřebnou pro mobil či notebook.
O transformátoru je dobré vědět, že ho tvoří dvě cívky na společném jádře. První cívka je připojena ke střídavému napětí ze zásuvky a vytváří pulzující magnetické pole. Druhá cívka reaguje na toto pulzující magnetické pole tím, že opět vytváří elektrické napětí, ale nižší než zásuvkové – a k tomuto nižšímu napětí máme připojený mobil či notebook.
nabijecka_2

Jde tedy o dva elektrické obvody spojené pouze pulzujícím magnetickým polem. Takže co se stane, když odpojíme mobil nebo notebook? Druhý obvod se přeruší a přestane jím téct proud. První obvod ale zůstane stále uzavřený a proud jím poteče dál.

nabijecka_3

Je pravda, že elektrický proud protékající nabíječkou „naprázdno“ je mnohem menší, než když nabíjíme mobil. Každopádně tento proud vede k úplně zbytečnému spotřebovávání elektrické energie, a navíc nabíječku neustále zahřívá, a tím ji poškozuje. Nemluvě o riziku zkratu, který by mohl vyhodit jističe nebo v krajním případě způsobit požár.

iQ TIP: Po každém použití nabíječku vytáhněme ze zásuvky. To samé platí pro kabel k notebooku a pro všechna další zařízení, která v sobě mají transformátor. 
 

Autor: Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Tajemství rozprašovače

Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Tření základ života!

Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez…

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…