Proč vypojovat nabíječky?

Štítky

Rozmohl se nám takový nešvar :-) – zvykli jsme si nechávat v zásuvce nabíječky k mobilům a kabely k notebookům. Prý když je nepoužíváme, tak nespotřebovávají žádnou energii. Jenže, bohužel, spotřebovávají. Sice méně, než když nabíjíme mobil nebo pracujeme s notebookem, ale pořád relativně dost. Rozhodně dost na to, aby se nám vyplatilo překonat pohodlnost a nabíječku či kabel ze zásuvky vytáhnout.

About the author

ZR Zdeněk Rakušan
Zdeněk je vášnivým autorem blogových článků o vědě, jehož slova přinášejí vědecké koncepty blíže každému. Jeho schopnost vysvětlit složité myšlenky jednoduchým a poutavým způsobem zaujme čtenáře různých úrovní znalostí. S jeho poutavými příběhy a jasným pohledem na aktuální vědecké objevy se čtenáři vydávají na osvěžující intelektuální cestu. Zdeňkova vášeň pro vědu a jeho dovednost sdílet ji s ostatními přispívá k většímu porozumění a zaujetí pro svět kolem nás. Další články autora

Kdyby šlo o obyčejný „drát“ spojující mobil či notebook se zásuvkou (tedy spotřebič elektrické energie s jejím zdrojem), tak bychom odpojením spotřebiče jednoduše rozpojili elektrický obvod a elektrický proud by přestal téct. Úplně.

nabijecka_1Jenže nabíječka i nabíjecí kabel obsahují transformátor. To je zařízení, které v tomto případě mění elektrické napětí ze „zásuvkových“ 230 V na mnohem nižší hodnotu potřebnou pro mobil či notebook.
O transformátoru je dobré vědět, že ho tvoří dvě cívky na společném jádře. První cívka je připojena ke střídavému napětí ze zásuvky a vytváří pulzující magnetické pole. Druhá cívka reaguje na toto pulzující magnetické pole tím, že opět vytváří elektrické napětí, ale nižší než zásuvkové – a k tomuto nižšímu napětí máme připojený mobil či notebook.


nabijecka_2

Jde tedy o dva elektrické obvody spojené pouze pulzujícím magnetickým polem. Takže co se stane, když odpojíme mobil nebo notebook? Druhý obvod se přeruší a přestane jím téct proud. První obvod ale zůstane stále uzavřený a proud jím poteče dál.

nabijecka_3

Je pravda, že elektrický proud protékající nabíječkou „naprázdno“ je mnohem menší, než když nabíjíme mobil. Každopádně tento proud vede k úplně zbytečnému spotřebovávání elektrické energie, a navíc nabíječku neustále zahřívá, a tím ji poškozuje. Nemluvě o riziku zkratu, který by mohl vyhodit jističe nebo v krajním případě způsobit požár.

iQ TIP: Po každém použití nabíječku vytáhněme ze zásuvky. To samé platí pro kabel k notebooku a pro všechna další zařízení, která v sobě mají transformátor.