Ptáte se, co je na žábách tak zajímavého? Vždyť jsou přeci skoro u každého rybníka!

Pojďme si poodkrýt pár jejich zajímavých schopností. Za zajímavost můžeme považovat i to, že žáby patří mezi obojživelníky, mohou tedy žít na suchu i ve vodě. Živí se červy a hmyzem, který si chytají dlouhým lepkavým jazykem. Většina lidí považuje za posly jara vlaštovky, ale ve stojatých vodách začíná jaro daleko dřív. Skokani hnědí poznají jako jedni z prvních, že se jaro hlásí. Stačí, aby na konci února svítilo sluníčko několik dní po sobě a skokani se začnou ve svých zimních úkrytech probouzet. Žáby dokonce dokážou přežít zimu zamrzlé v ledu. Na naší planetě nejsou žádnými nováčky, po Zemi skákaly již před více jak 200 mil. lety. Žijí na všech kontinentech kromě Arktidy a Antarktidy a objevených je více než 6000 druhů žab. Velmi zajímavá je také metamorfóza, co to ale vlastně je? Metamorfóza je přeměna neboli proměna vajíčka v dospělou žábu. Jednu takovou žabí proměnu si můžete podle nás vyrobit. Předloha je zde.

Žabí NEJ  

  • NEJvětší žába na světě – Veleskokan Goliáší (Afrika) váží 3 kg a s nataženýma nohama měří necelých 90 cm. Pro své potomky staví hnízda v průměru 1 m a v noci je hlídá. 

  • NEJmenší žába – Bezblanka z čeledi parosničkovitých (střední a jižní Amerika) měří jen 1 cm. 
  • NEJlepší skokan – Ptychagena ostronosá (jižní Afrika) dovede skočit 5 m při velikosti 7 cm. 
  • NEJjedovatější žába – Dendrobátka zlatavá (jižní Amerika) jedna dospělá žába má v sobě tolik jedu, že by zabila 2200 lidí. 
  • NEJhlučnější žába – Rosnička zelená (Evropa) její skřehotání můžeme slyšet na vzdálenost několika kilometrů.  

Protože jsme zde zmínili nejlepšího skokana z žabí říše, připravili jsme pro vás návod na Origami žabku, která také umí krásně skákat, a to i různé skokaní triky. Můžete si udělat třeba závody ve skoku a užít si tak spoustu legrace.  

Na závěr pro vás máme jeden žabí vtip: 

Opaluje se žába na pláži a běží kolem slon. Šlápne jí na břicho, žába tlakem vyvalí oči a slon povídá: “To čumíš, co? Mám nové tenisky!“