Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci – chemiluminiscenci a při té se ani trochu neohřejete.

Chemiluminiscence

Chemiluminiscence je druh luminiscence (zjednodušeně světélkování), za kterým stojí chemická reakce, při níž se chemická energie mění na světelnou. Atomy či molekuly reagujících látek se dostanou do energeticky vyššího stavu a získanou přebytečnou energii vyzáří v podobě fotonů –světla. Tomuto světlu se někdy říká studené, protože se při něm neuvolňuje téměř žádná tepelná energie.

Pitva tyčinky

Pojďme si jednu tyčinku “rozpitvat” a nahlédnout do jejích útrob. Tyčinka je tvořena plastovým obalem, v němž je směs peroxidu vodíku (H2O2) a organických rozpouštědel. Dále skleněnou tyčinkou, která obsahuje aromatické estery kyseliny šťavelové a fluorescenční barvivo. Podobná barviva najdete např. ve zvýrazňovačích.

Jak to funguje?

Abyste chemickou reakci odstartovali, musíte skleněnou tyčinku rozlomit. Všechny chemické látky se smísí a světelná chemická reakce může začít. Peroxid vodíku reaguje s estery a fluorescenční barvivo je při reakci obohacováno o energii, které se postupně zbavuje v podobě viditelného světla. Jakmile chemická reakce skončí, tyčinka přestává světélkovat.

Rychlost reakce lze ovlivnit teplotou. Pokud tyčinku zahřejeme, bude světlo intenzivnější, ale rychleji se “vysvítí”. Naopak, když je tyčinka v chladném prostředí, bude svítit déle a méně intenzivně.

Využití

Svítící tyčinky mají využití v různých situacích, jako je například  rybaření, potápění, na taneční party, zábavě, k dekoraci... Vždy však mají jediný úkol - zářit a upoutat pozornost. Dočetli jste až sem? Tak to jsme rádi, že jsme tu vaši pozornost upoutali dostatečně!     

My jsme si v laborce trochu zaexperimentovali a zkusili využít fluorescenční barvivo z tyčinek k natočení neotřelých pokusů. A tady jsou!

Video

Chcete vidět další naprosto úžasný světélkující experiment? Mrkněte sem!