Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
 1. Úvod
 2. iQBLOG
 3. Kolo, kolo mlýnský 

Kolo, kolo mlýnský 

16.11.2021

Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

logo čeps_barva

Kolo, kolo mlýnský,  za čtyři rýnský, 

kolo se nám polámalo, mnoho škody udělalo, 

udělalo bác! 

Pokud máte doma dítě, které je ve věku vhodném pro říkanku Kolo, kolo mlýnský, tak Vás možná ani nenapadlo, že celá říkanka může být pro děti hodně abstraktní. Možná i pro nás rodiče? Kolik z nás vidělo mlýnské kolo naživo? Je na čase vzít pilník, pilku a pohrát si ještě chvilku. 

Na výrobu mlýnku budeme potřebovat: 

 • velký dřevěný korálek nebo dřevěnou kostku, do které provrtáme dírku 
 • 4 ks dřevěné lžíce nebo široké špachtle 
 • tavnou pistoli 
 • špejle 

 

Můžete si zvolit ze dvou variant: 

NÁROČNĚJŠÍ:  

S použitím pilníku a pilky. 

Použijte kostku, kterou je potřeba provrtat a zapilovat, aneb ukazujeme dětem, co to je pilník a pilka. 

 • Uřízněte z laťky krychli (hrana cca 15 mm), nebo použijte starou dřevěnou házecí kostku. (Hodí se sevřít ji do svěráku.) 

vyroba_1

 • Provrtejte vrtačkou díru a vyzkoušejte, zdali se na špejli volně otáčí. 

vyroba2    vyroba3

 • Opilujte nebo použijte smirkový papír na začištění krychle.  

vyroba4    

 • Nahřejte si tavnou pistoli. Pozor, lepidlo je extrémně horké! 

vyroba6

 • Připravte si krychli a narovnejte na ni lžíce ve stejném směru. 
 • Přilepte jednotlivé lžíce na krychli a chvíli podržte, aby lepidlo zaschlo.  

vyroba8    vyroba10

 • Vyzkoušejte pod tekoucí vodou.  

 

JEDNODUŠŠÍ:   

Pro výrobu použijte korálek. 

 • Nahřejte tavnou pistoli! Pozor, lepidlo je extrémně horké! 
 • Připravte si korálek a vyzkoušejte, zdali se volně otáčí na špejli.  
 • Připravte si lžíce a narovnejte je ve stejném směru na korálek. 
 • Přilepte jednotlivé lžíce na korálek a chvíli podržte, aby lepidlo zaschlo. 

vyroba9

 • Vyzkoušejte pod tekoucí vodou. 

 

Chytré otázky pro nejmenší hlavičky: 

Proč se mlýnské kolo otáčí? Co se stane, když pustíme vodu naplno? Bude se točit mlýnek i bez vody? Dokážete mlýnské kolo rozpohybovat fouknutím? 

Jestli Vám tyto otázky připadají banální, tak vězte, že předškolní děti díky nim pochopí, jak vodní kolo využívá energii vody a jak její translační pohyb mění na rotační. Hodí se k pohonu dalších strojů, třeba našeho mlýnu z říkanky nebo provozu pil a brusíren. Děti porozumí principu průtoku vody.  

Čím větší je proud vody, tím rychleji se lžíce otáčejí. Když vodu vypneme, zmizí i energie, která je pro otáčky nezbytná. 

Q = fyzikální veličina určující množství vody za jednotku času. 

Příklad pro představu o výkonech: 

Když spád činí 4 metry, množství vody je 100 l/sec a účinnost 65 %, výkon bude přibližně 2,6 kW. Známé kolo na Čertovce (ač velkého průměru) by mohlo při spádu dnes upraveného režimu průtoku asi 0,8 m průtoku cca 2 m3/sec a účinnosti 25 % dát výkon cca 4 kW.  

vodniml

 

Další vodní nápady 

Pokud si Vaše malé děti s vodou vážně vyhrají, doporučuji navštívit přízemí iQPARKU v Liberci, kde se nachází Vodní svět plný vodních mlýnů, vírů a stříkaček nebo si děti mohou zkusit chytání ryb. Vyloženým vodníkům vezměte náhradní oblečení nebo si nechte přízemí až na konec návštěvy. 

Pro domácí hrátky ve vaně nebo sprchovém koutě můžete dětem nabídnout k hraní plastové misky, tácy, naběračku, lžíce, konvičky, trychtýř nebo brčko. Fantazii se meze nekladou, jen pozor na bezpečnost.  

Co je to rýnský? 

Pokud byste dětem rádi přiblížili svět peněz v 16. století, můžeme se na říkadlo podívat i z pohledu peněz. Jeden zlatý rýnský Alberta z Valdštejna vážil přibližně 3,2 g zlata, pro srovnání jedna koruna česká váží 3,6 g. Protože nejsem kovaná v numismatice, nepopisuji, kolik krejcarů a v jakém časovém období byl jeden rýnský, však předškolním dětem bude stačit, že se jedná o starodávné platidlo. 

 

iQTIP

Věděli jste, že první vodní kola jsou doložena již 600 let př. n. l., u nás pak v r. 718 na Ohři u Žatce. Pokud byste rádi navštívili nějaký vodní mlýn, ZDE najdete seznam všech vodních mlýnů v ČR. 

 

Jana K.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Výroba vlněných mini čepiček 

Vytáhněte čepice, venku se ochlazuje. Naše čepičky si nenasadíte na hlavu, ale můžete s nimi vytvořit zimní výzdobu u Vás doma. Použít je jako ozdoby na vánoční…

Vánoční hádanky

Všimli jste si někde naší vánoční kampaně s hádankami? A zajímali by Vás odpovědi? My Vám je samozřejmě rádi ukážeme.

Mikuláš v iQPARKU

Mikuláš s čertem i andělem přijdou navštívit děti do iQPARKU. Dorazte s dětmi a zažijete krásnou mikulášskou atmosféru. Mikuláš na Vás bude čekat 4. nebo 5. 12. 2021 v andělské a čertovské laboratoři. 

Mikroskopy v iQPARKU

V iQPARKU jsme pro Vás připravili Zimní mikroskopování pro nejmenší. V naší laboratoři budete prozkoumávat krystaly, hrát si s umělým sněhem a dokonce si jeden takový třpytivý krystal budete moci zkusit vyrobit.

Halloweenská výroba slizu 

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k…

Halloween a výroba duchů

Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných duchů, takže ať už Halloween…

Halloweenské dovádění pro nejmenší

Na podzimní prázdniny jsme si pro vás připravili workshop zaměřený na jemnou a hrubou motoriku v tematickém halloweenském duchu.

Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně hluboká a my si tu o ní něco málo…

Pokusy se suchým ledem 

Suchý led má široké využití, avšak to nejzábavnější je pustit se s ním do pokusů.  

Výroba kaleidoskopu 

V rámci Víkendu Křišťálového údolí bude probíhat výroba kaleidoskopu pro nejmenší v iQPARKU.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace