Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

 1. Úvod
 2. iQBLOG
 3. Kolo, kolo mlýnský 

Kolo, kolo mlýnský 

16.11.2021

Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

Kolo, kolo mlýnský,  za čtyři rýnský, 

kolo se nám polámalo, mnoho škody udělalo, 

udělalo bác! 

Pokud máte doma dítě, které je ve věku vhodném pro říkanku Kolo, kolo mlýnský, tak Vás možná ani nenapadlo, že celá říkanka může být pro děti hodně abstraktní. Možná i pro nás rodiče? Kolik z nás vidělo mlýnské kolo naživo? Je na čase vzít pilník, pilku a pohrát si ještě chvilku. 

Na výrobu mlýnku budeme potřebovat: 

 • velký dřevěný korálek nebo dřevěnou kostku, do které provrtáme dírku 
 • 4 ks dřevěné lžíce nebo široké špachtle 
 • tavnou pistoli 
 • špejle 

 

Můžete si zvolit ze dvou variant: 

NÁROČNĚJŠÍ:  

S použitím pilníku a pilky. 

Použijte kostku, kterou je potřeba provrtat a zapilovat, aneb ukazujeme dětem, co to je pilník a pilka. 

 • Uřízněte z laťky krychli (hrana cca 15 mm), nebo použijte starou dřevěnou házecí kostku. (Hodí se sevřít ji do svěráku.) 

vyroba_1

 • Provrtejte vrtačkou díru a vyzkoušejte, zdali se na špejli volně otáčí. 

vyroba2    vyroba3

 • Opilujte nebo použijte smirkový papír na začištění krychle.  

vyroba4    

 • Nahřejte si tavnou pistoli. Pozor, lepidlo je extrémně horké! 

vyroba6

 • Připravte si krychli a narovnejte na ni lžíce ve stejném směru. 
 • Přilepte jednotlivé lžíce na krychli a chvíli podržte, aby lepidlo zaschlo.  

vyroba8    vyroba10

 • Vyzkoušejte pod tekoucí vodou.  

 

JEDNODUŠŠÍ:   

Pro výrobu použijte korálek. 

 • Nahřejte tavnou pistoli! Pozor, lepidlo je extrémně horké! 
 • Připravte si korálek a vyzkoušejte, zdali se volně otáčí na špejli.  
 • Připravte si lžíce a narovnejte je ve stejném směru na korálek. 
 • Přilepte jednotlivé lžíce na korálek a chvíli podržte, aby lepidlo zaschlo. 

vyroba9

 • Vyzkoušejte pod tekoucí vodou. 

 

Chytré otázky pro nejmenší hlavičky: 

Proč se mlýnské kolo otáčí? Co se stane, když pustíme vodu naplno? Bude se točit mlýnek i bez vody? Dokážete mlýnské kolo rozpohybovat fouknutím? 

Jestli Vám tyto otázky připadají banální, tak vězte, že předškolní děti díky nim pochopí, jak vodní kolo využívá energii vody a jak její translační pohyb mění na rotační. Hodí se k pohonu dalších strojů, třeba našeho mlýnu z říkanky nebo provozu pil a brusíren. Děti porozumí principu průtoku vody.  

Čím větší je proud vody, tím rychleji se lžíce otáčejí. Když vodu vypneme, zmizí i energie, která je pro otáčky nezbytná. 

Q = fyzikální veličina určující množství vody za jednotku času. 

Příklad pro představu o výkonech: 

Když spád činí 4 metry, množství vody je 100 l/sec a účinnost 65 %, výkon bude přibližně 2,6 kW. Známé kolo na Čertovce (ač velkého průměru) by mohlo při spádu dnes upraveného režimu průtoku asi 0,8 m průtoku cca 2 m3/sec a účinnosti 25 % dát výkon cca 4 kW.  

 

Další vodní nápady 

Pokud si Vaše malé děti s vodou vážně vyhrají, doporučuji navštívit přízemí iQPARKU v Liberci, kde se nachází Vodní svět plný vodních mlýnů, vírů a stříkaček nebo si děti mohou zkusit chytání ryb. Vyloženým vodníkům vezměte náhradní oblečení nebo si nechte přízemí až na konec návštěvy. 

Pro domácí hrátky ve vaně nebo sprchovém koutě můžete dětem nabídnout k hraní plastové misky, tácy, naběračku, lžíce, konvičky, trychtýř nebo brčko. Fantazii se meze nekladou, jen pozor na bezpečnost.  

Co je to rýnský? 

Pokud byste dětem rádi přiblížili svět peněz v 16. století, můžeme se na říkadlo podívat i z pohledu peněz. Jeden zlatý rýnský Alberta z Valdštejna vážil přibližně 3,2 g zlata, pro srovnání jedna koruna česká váží 3,6 g. Protože nejsem kovaná v numismatice, nepopisuji, kolik krejcarů a v jakém časovém období byl jeden rýnský, však předškolním dětem bude stačit, že se jedná o starodávné platidlo. 

 

iQTIP

Věděli jste, že první vodní kola jsou doložena již 600 let př. n. l., u nás pak v r. 718 na Ohři u Žatce. Pokud byste rádi navštívili nějaký vodní mlýn, ZDE najdete seznam všech vodních mlýnů v ČR. 

 

Jana K.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…

Jak si vyrobit šumivku do koupele?

Perlivky, šumivky nebo bomby do koupele, kdo by je nemiloval. Připravili jsme osvědčený recept, jak je s dětmi vyrobit. 

Vejce jak je možná neznáte!

Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…