Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Jak vyrobit domácí lízátko? 

Jak vyrobit domácí lízátko? 

28.12.2021

Na prosinec a leden jsme laboratoř v iQPARKU proměnili v království barevných krystalů, pozorování pod makrolupou, skládání třpytivých papírových krystalů a dalších aktivit, které si můžete s dětmi vyzkoušet v rámci workshopu Zimní mikroskopování. Co by Vás možná nenapadlo je, že krystalizace se využívá i při výrobě lízátka. Jedno takové si v našem příspěvku vyrobíme. 

Při pokusu se děti dozví, kolik cukru takové lízátko potřebuje, aby vyrostlo. Učí se trpělivosti, protože to prostě trvá, než vykrystalizuje. Podělíme se s Vámi o návod na výrobu, ať můžete doma s dětmi vyzkoušet. Jdeme na to!  

Návod na výrobu cukrového lízátka: 

1. Budeme potřebovat: cukr, barvivo, lžičku, špejle, kolíčky.

2. Smícháme 200 ml teplé vody a barvivo.

3. Přidáme 350 g cukru a mícháme, dokud se nerozpustí.

4. Špejli ponoříme do barevného roztoku.

5. Mokrou špejli obalíme v cukru a necháme zaschnout.

6. Na špejli připneme kolíček.

7. Špejli ponoříme do připraveného roztoku tak, aby se nedotýkala dna ani stěn.

8. Čekáme týden, aby vykrystalizovalo cukrové lízátko. Na teplém místě proces proběhne rychleji.

9. Tip pro fajnšmekry: Smíchejte kyselinu citronovou s cukrem a mokré lízátko ve směsi obalte. 

lízátko_koláž

Pokud Vás rostoucí krystaly zaujaly, rádi Vás přivítáme v iQPARKU na workshopu Zimní mikroskopování.  

Hlášky malých nadšenců ze Zimního mikroskopování: 

“Mami, mám lízo.” (Dan, 3 roky) Šikovné ruce se zmocnily cukrového lízátka z Petriho misky, což nás inspirovalo k tomu, abyste si ho mohli vyrobit i doma. 

Jana K.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Výroba vlněných mini čepiček 

Vytáhněte čepice, venku se ochlazuje. Naše čepičky si nenasadíte na hlavu, ale můžete s nimi vytvořit zimní výzdobu u Vás doma. Použít je jako ozdoby na vánoční…

Zimní mikroskopování v iQPARKU

V iQPARKU jsme pro Vás připravili Zimní mikroskopování pro nejmenší. V naší laboratoři budete prozkoumávat krystaly, hrát si s umělým sněhem a dokonce si jeden takový třpytivý krystal budete moci vyrobit.

Mikuláš v iQPARKU

Mikuláš s čertem i andělem přijdou navštívit děti do iQPARKU. Dorazte s dětmi a zažijete krásnou mikulášskou atmosféru. Mikuláš na Vás bude čekat 4. nebo 5. 12. 2021 v andělské a čertovské laboratoři. 

Kolo, kolo mlýnský 

Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

Halloweenská výroba slizu 

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k…

Halloween a výroba duchů

Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných duchů, takže ať už Halloween…

Halloweenské dovádění pro nejmenší

Na podzimní prázdniny jsme si pro vás připravili workshop zaměřený na jemnou a hrubou motoriku v tematickém halloweenském duchu.

Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně hluboká a my si tu o ní něco málo…

Výroba kaleidoskopu 

V rámci Víkendu Křišťálového údolí bude probíhat výroba kaleidoskopu pro nejmenší v iQPARKU.

Soutěžní trasa s Mateřídouškou

Od září u nás v iQPARKU návštěvníci mohou absolvovat soutěžní trasu s Mateřídouškou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace