Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho nevšimne a budeš za kouzelníka.

S prázdnou plechovkou to opravdu nejde. Aby stála, musí mít těžiště nad opěrnou plochou. Právě těžiště je totiž působištěm tíhové síly, a když není nad opěrnou plochou, tíhová síla plechovku zvrhne: 

plechovka_na_hrane

Proto musíme těžiště posunout nad opěrnou plochu. A uděláme to tak, že do plechovky nalijeme trochu vody: 

plechovka_na_hrane2

Případně můžeme v plechovce nechat zbytek původního nápoje, a kdyby to náhodou někdo zjistil, tak se můžeme vymluvit, že je plechovka omylem nedopitá. 

S množstvím kapaliny to ale nesmíme přehnat: 

plechovka_na_hrane3

Je tedy třeba mít jí tam „tak akorát“. Kolik přesně, to se dozvíte z našeho videa. :-) 

About the author

ZR Zdeněk Rakušan
Zdeněk je vášnivým autorem blogových článků o vědě, jehož slova přinášejí vědecké koncepty blíže každému. Jeho schopnost vysvětlit složité myšlenky jednoduchým a poutavým způsobem zaujme čtenáře různých úrovní znalostí. S jeho poutavými příběhy a jasným pohledem na aktuální vědecké objevy se čtenáři vydávají na osvěžující intelektuální cestu. Zdeňkova vášeň pro vědu a jeho dovednost sdílet ji s ostatními přispívá k většímu porozumění a zaujetí pro svět kolem nás. Další články autora