Na vlnách zvuku
Vlnovou podstatu zvuku ukážeme na plamenech stoupajících z Rubensovy trubice. Nemožnost šíření zvuku vakuem ukážeme na budíku ve vývěvě a na Hvězdných válkách s náležitě vystřiženou zvukovou stopou.
Vysvětlení výšky tónu zakončíme „hurvínkovským“ mluvením po inhalaci helia a mluvením jako Darth Vader po inhalaci fluoridu sírového.
Ukážeme si, co vše může být zdrojem zvuku, experimentálně ověříme možnost šíření zvuku pevnými látkami a nemožnost šíření zvuku vakuem. Pustíme si ukázku sci-fi filmu, ze které je vystřižena zvuková stopa, jakmile se kamera nachází v mezihvězdném prostoru.
Ukážeme si řadu pokusů, které demonstrují, na čem závisí výška tónu. Žáci dostanou možnost mluvit vysokým hlasem díky heliu o nízké hustotě a hlubokým hlasem díky fluoridu sírovému o vysoké hustotě. V případě zájmu si celá třída zahraje jednoduchou písničku na Bobotubes (Boomwhackers).
Připomeneme termín rezonance a na pružině vysvětlíme vlnovou podstatu šíření zvuku. Na závěr si ukážeme vznik stojaté vlny v Rubensově ohnivé trubici, která nám umožní zvukovou vlnu dokonce zviditelnit.
Učivo dle RVP pro ZŠ: Vlastnosti zvuku - látkové prostředí jako podmínka vzniku a šíření zvuku, rychlost šíření zvuku v různých prostředích, odraz zvuku na překážce, výška zvukového tónu.
Učivo dle RVP pro SŠ: Vlastnosti zvuku - látkové prostředí jako podmínka vzniku a šíření zvuku, rychlost šíření zvuku v různých prostředí, odraz zvuku na překážce, výška zvukového tónu.