Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Na vlnách zvuku

Vlnovou podstatu zvuku ukážeme na plamenech stoupajících z Rubensovy trubice. Nemožnost šíření zvuku vakuem ukážeme na budíku ve vývěvě a na Hvězdných válkách s náležitě vystřiženou zvukovou stopou.
Vysvětlení výšky tónu zakončíme „hurvínkovským“ mluvením po inhalaci helia a mluvením jako Darth Vader po inhalaci fluoridu sírového.

Ukážeme si, co vše může být zdrojem zvuku, experimentálně ověříme možnost šíření zvuku pevnými látkami a nemožnost šíření zvuku vakuem. Pustíme si ukázku sci-fi filmu, ze které je vystřižena zvuková stopa, jakmile se kamera nachází v mezihvězdném prostoru.

Ukážeme si řadu pokusů, které demonstrují, na čem závisí výška tónu. Žáci dostanou možnost mluvit vysokým hlasem díky heliu o nízké hustotě a hlubokým hlasem díky fluoridu sírovému o vysoké hustotě. V případě zájmu si celá třída zahraje jednoduchou písničku na Bobotubes (Boomwhackers).

Připomeneme termín rezonance a na pružině vysvětlíme vlnovou podstatu šíření zvuku. Na závěr si ukážeme vznik stojaté vlny v Rubensově ohnivé trubici, která nám umožní zvukovou vlnu dokonce zviditelnit.

Učivo dle RVP pro ZŠ: Vlastnosti zvuku - látkové prostředí jako podmínka vzniku a šíření zvuku, rychlost šíření zvuku v různých prostředích, odraz zvuku na překážce, výška zvukového tónu.

Učivo dle RVP pro SŠ: Vlastnosti zvuku - látkové prostředí jako podmínka vzniku a šíření zvuku, rychlost šíření zvuku v různých prostředí, odraz zvuku na překážce, výška zvukového tónu.

Typ programu
Science show
Cílové předměty
Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
50 Kč
Délka programu
40 min.
Počet osob
20 - 50
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace