Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

20.07.2022

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.

Samozřejmě nejčistší voda, jaká existuje, je voda destilovaná. Jenže na výlet s sebou určitě nenosíte destilační přístroj. Kromě toho pít destilovanou vodu je velmi nebezpečné! Ale ani o tom se tu nechci rozepisovat.

Zkrátka, došla vám někde v divočině pitná voda a studánka nikde, jen kaluže s pořádně špinavou vodou. Můžete ji zkusit vyčistit. Rozhodně ale nestačí třeba přelít ji přes kapesník. Špinavá voda totiž zdaleka neobsahuje jen jehličí, písek a jiné hrubé nečistoty; je v ní i ledacos mnohem jemnějšího, všelijaké rozpuštěné látky a samozřejmě také biologické nečistoty. Takže co s tím?

Video vám ukáže, jak si můžete vcelku jednoduše sestavit vícestupňový filtr, kterým vodu zbavíte opravdu velké části nečistot. Aktivní uhlí dokonce „požere“ i to, co byste z ní nedostali ani nejjemnějším sítkem.

Ale pozor: ani takto vyčištěná voda ještě není pitná! Může obsahovat i všelijaké bakterie a jiné mikroorganismy a kvůli nim je nutné ji důkladně převařit.

A ještě poznámka na závěr. To, co jsme vám ukázali, je pěkný a poučný pokus, který vám pomůže udělat si aspoň hrubou představu o složení běžné špíny ve vodě. Ale ve skutečnosti, na skutečném výletě, se na takový způsob čištění vody raději nespoléhejte. Nikdy totiž nemůžete mít jistotu, že neobsahuje žádné skutečně nebezpečné látky. Na ty si dávají velký pozor i v opravdových úpravnách vody! Takže tak, jak jsme vám to předvedli, čistěte vodu spíš jen pro poučení a na výlet si radši vezměte o láhev víc z domova nebo z obchodu – protože jen takové pitné vodě můžete doopravdy důvěřovat.

Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Zemětřesení

Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat 

„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Ať žije kostlivec!

Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a…

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Jak vyrobit zmrzlinu suchým ledem?

Léto je v plném proudu a prázdniny jsou na dohled. To je ideální příležitost, kdy si vyrobit domácí zmrzlinu za pomoci suchého ledu!

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…