Tento svátek nemá pevné datum. Připadá vždy na druhou květnovou neděli, letos na 11. května. Výhodou takového nastavení je zaručený volný den uprostřed května, kdy je to venku samý květ. A tak pokud rádi dáváte kreativní dárky, stačí vyrazit někam na louku a vytvořit kytici dle vlastní fantazie. Je tu ale ještě jiná možnost, jak udělat mamince velkou radost; nabídneme vám ji na konci článku.

Napadlo vás někdy, že i zvířecí maminky to mají někdy docela náročné a také by si zasloužily velké poděkování? Třeba taková „paní čápová“ z Frýdlantu, která se musí starat o několik potomků najednou.
My ji v iQLANDII bedlivě sledujeme prostřednictvím online kamery a těšíme se na čapí trojčata, která se co nevidět vyklubou. Přijďte se na ně také podívat.

Počet narozených potomků obecně závisí na mnoha faktorech – například na tom, jak se zvířata pohybují, zda jsou vodní, či suchozemská anebo jestli kladou vejce, nebo jsou živorodá. Například netopýři se musí se svými mláďaty pohybovat a létají s nimi, proto mají jen jedno. Po jednom mláděti rodí také třeba slonice nebo velryby.
V zásadě platí, že méně mladých mají zvířata, která jim hned po narození musí shánět potravu či jinak věnovat mnoho energie. Záleží ale také na způsobu života: víc mláďat si můžou dovolit zvířata žijící ve skupinách, protože smečka, tlupa, stádo či kolonie poskytuje větší ochranu a pomoc než osamocená matka či rodinka.

A jak je to s našimi mazlíčky a jinými domácími zvířaty? Například kočka mívá v jednom vrhu 3–5 koťat, ale může jich být až 13. Fena mívá 4–8 štěňat, může jich být i 12, záleží na plemenu psa. Bachyně (prasnice) porodí 2–12 selat, ovce 1–4 jehňata, což závisí hlavně na plemenu a věku rodičky. Koza většinou přivede na svět 2 kůzlata, klisna 1 hříbě, kráva 1 tele, zřídka dvojčata. Králičích mláďat bývá v jednom vrhu 6–8, maximálně 12. (Mimochodem, víte, jak se říká králičí mamince?) Morče má 1–6 mláďat, nejčastěji 4. Kvočna zvládne vysedět 7–13 vajec, takže ji pak může následovat početný zástup kuřátek. A husa se může pyšnit 18–20 housaty.

Tolik o zvířecích maminkách. Hlavně ale myslete 11. května na tu svoji. Popřejte jí ke svátku matek a tím jí poděkujte za její péči. Můžete tak učinit třeba prostřednictvím papírové růže, kterou si vyrobíte na našem květnovém workshopu Krása květů.

Těšíme se na vaši návštěvu.