Mars v opozici

Mars je přibližně každé dva roky nejblíže Zemi a nastává tzv. opozice. Planeta je v tu chvíli na opačné straně oblohy než Slunce. Na noční obloze je dobře pozorovatelný jako výrazná naoranžovělá hvězda. Jeho poloha se v jednotlivých opozicích mění. Posouvá se vždy přibližně o jedno až dvě zvířetníková souhvězdí a tím se mění i jeho výška nad obzorem. Mění se i vzdálenost planety od nás. Rozlišujeme velké a malé opozice. Pro nás v Evropě přitom platí, že při velkých opozicích je níže nad obzorem a při malých naopak vysoko. Za dobrých podmínek k pozorování spatříme dalekohledem na jeho povrchu některé útvary, jako je severní polární čepička nebo výrazná albeda (světlé a tmavé skvrny).

Pojďme se podívat na pohyb Marsu mezi hvězdami a na to, jak se nám promítá na noční oblohu. Ukážeme si to na příkladu opozice 2025. Mars byl nejprve dál od Země, byl viditelný v druhé polovině noci a promítal se zdánlivě do souhvězdí Blíženců. S blížící se opozicí se zvětšoval jeho kotouček a přesunul se do Raka. Zde se zdánlivě zastavil a začal vykonávat tzv. zpětnou smyčku. V době opozice se vrátil do Blíženců a byl viditelný celou noc. V únoru 2025 vidíme, že provádí další zastávku a pohybuje se opět doleva do Raka a Lva. To už je dobře viditelný večer.

Rudá planeta není při každé opozici podobně daleko od nás, naopak. Díky mnohem protáhlejší elipse, než má Země, jej pozorujeme někdy výrazně blíž a až dvakrát úhlově větší než v roce 2025. Zatímco Země se přibližuje Slunci na 147 mil. km a vzdaluje na 152 mil. km, Mars se přiblíží 207 mil. km a vzdálí až na 249 mil. km. V ideálním případě by nás tedy mohlo dělit jen asi 50 mil. km při opozici, ale letos je to až 96 mil. km.

Pro pozorovatele na severní polokouli je trochu nevhodné, že při největší opozici v roce 2003 byl Mars relativně nízko na naší obloze a nyní, když je konečně velmi vysoko, je zrovna úhlově nejmenší. Mars je nyní přivrácen severní polokoulí. Máme ideální výhled na severní polární čepičku, můžeme pozorovat i oblačné závoje a případné prachové bouře v severním polárním regionu.

Která opozice tedy přináší dobré podmínky k pozorování detailů na povrchu Marsu? V roce 2025 jsou poměrně dobré pozorovací podmínky, protože jej můžeme pozorovat vysoko na obloze. Dokonce ani pokud jde o velikost kotoučku, nejsme na tom až tak špatně, protože při opozicích následujících bude Mars buď stejně velký, nebo jen o málo větší (2027 dokonce nejmenší). Ideální podmínky nastanou až v roce 2035, kdy bude Mars v největší opozici a relativně vysoko na podzimní obloze.

iQ TIP!
Pokud plánujete Mars vyfotografovat, zkuste připojit mobil za okulár dalekohledu. I kdyby vám jeho kotouček přecházel přes zorné pole, natočte video a seskládejte. Návod od Martina Gembec z našeho planetária je v článku Mars – zpracování a simulátory: https://udalosti.astro.cz/2020/11/mars-zpracovani-a-simulatory/. Pokud vás zajímají snímky Marsu skoro ve stejném rozlišení, jako měl kdysi HST, sledujte Instagram Toma Williamse @tw.astrophotography.