- iQ inspirace
Vánoční stromeček a udržitelné ozdoby
Milí příznivci iQBLOGu, náš tvořivý seriál dospěl k poslednímu setkání. No a čím jiným ho zakončit než vyvrcholením našeho vánočního snažení, čili ozdobením vánočního stromku?
Smrk, borovice či jedle?
Napřed se ale ještě krátce zastavme u stromků jako takových. Který je pro vás ten pravý vánoční? Možná vás překvapí, že všechny tři patří do čeledi borovicovitých (Pinaceae). Vzhledem se sice od sebe dost liší, hlavně borovice od smrku a jedle, ale jejich společnými podstatnými znaky jsou jehlice, které vznikly přeměnou listů, a dřevnaté šišky, mezi jejichž šupinami jsou uložená semena. Semena nejsou ukrytá v plodech, a díky tomu se čeleď borovicovitých řadí mezi nahosemenné rostliny (Pinophyta). Zajímavé je, že s výjimkou jediného druhu borovice (Pinus merkusii), rostoucího na Sumatře, se všichni zástupci borovicovitých přirozeně vyskytují pouze na severní polokouli.
Borovice (Pinus) se svými 110 druhy představuje nejpočetnější rod stálezelených jehličnanů a zahrnuje kromě stromů i keře, např. kleč neboli kosodřevinu. Jde o vesměs silně světlomilné a konkurenčně slabé dřeviny, na druhou stranu mají jen malé nároky na kvalitu půdy – což mnohé druhy předurčuje k roli pionýrských dřevin. Mezi borovice patří i nejstarší žijící vyšší organismy na Zemi: některé exempláře borovice dlouhověké (Pinus longaeva) jsou prokazatelně starší než 4 800 let.
Smrk (Picea) je strom s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Jeho kůra (borka) je tenká, drsná, šupinatého vzhledu a dřevo obsahuje pryskyřičné kanálky. Smrkové jehlice, narozdíl třeba od jedlových, vyrůstají na vystouplých listových polštářcích, takže po opadání jehlic (když máme stromek doma déle) jsou větvičky drsné. Šišky se skládají ze značného počtu zdřevnatělých šupin uspořádaných ve šroubovici. Dozrávají už během prvního roku a padají ze stromu celé. Semena jsou vybavená snadno oddělitelnými blanitými křidélky.
Jedle (Abies) má většinou světle šedou hladkou kůru, která ve stáří tvoří tmavší rozpukanou borku. Jehlice o délce 2–3 cm jsou ploché, na svrchní straně leskle temně zelené, na spodní se dvěma lesklými proužky (průduchy). Na starších větvích jsou jehlice dvouřadě zkroucené; plodonosné větvičky kryjí i shora. Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité a nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech, takže jedlovou šišku nikdy nenajdeme na zemi. Trojhranná semena (8–11 mm dlouhá, 3–5 mm široká) mají neopadavé křídlo.
Víte, odkud váš vánoční stromeček pochází?
Byl přímo vypěstován k tomu, aby o Vánocích posloužil, a pak skončil u popelnic? Nebo pochází z nějakého lesa, kde ho uřízli jako nadbytečný? Ani jedno nezní zrovna udržitelně 😊. Co byste říkali tomu, vypěstovat si vlastní stromek, brát si ho domů na Vánoce v květináči a tím každoročně slavit jeho narozeniny?
DIY udržitelné ozdoby
I když je každý strom krásný sám o sobě a vlastně nepotřebuje žádné zdobení, neozdobený vánoční stromeček by nás asi moc nenadchl. Pojďte se tedy inspirovat k jeho originálnímu zkrášlení v duchu udržitelných Vánoc.
Máme tu pro vás inspiraci k výrobě čtyř různých ozdob z papíru – klidně potištěného a už nepotřebného, který by jinak skončil v koši.
A protože tohle už byla poslední část našeho letošního vánočního seriálu, děkujeme vám za jeho sledování a za váš zájem o životní prostředí a udržitelnost.
Přejeme vám krásné svátky bez stresu – a UDRŽME JE! 😊