Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Páka

Páka

29.12.2022

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

V jednom malém obchodu s potravinami jsem si koupil pití v klasické skleněné láhvi s klasickým víčkem. A protože jsem měl strašlivou žízeň, tak jsem požádal prodavače o otvírák. Prodavačovým mateřským jazykem nebyla čeština. Takže když mi místo otvíráku podal tlustý černý fix, pokládal jsem to za nedorozumění a svou prosbu jsem zdvořile zopakoval. Prodavač ale mlčky uchopil láhev, u víčka podržel fix – a hotovo!

Já vím, nic zvláštního. Všichni zkušení pivaři dobře vědí, jak se dostat k oblíbenému nápoji bez otvíráku, a někteří už ani žádný s sebou nenosí. Vystačí si s jakýmkoli jiným kovovým nástrojem, s dorazem dveřního zámku nebo třeba i s pevnějším klackem. Třeba jste to ale stejně jako já nikdy sami nezkoušeli a jen zdálky obdivovali ty, kteří to umí. Pak vězte, že to není nic těžkého a zvládli byste to taky – jen musíte vědět, jak na to.

Finta je ta, že vlastně sestrojíte páku, která zvětší vaši sílu, abyste mohli odstranit víčko z hrdla láhve. Takže se pojďme blíž podívat na to, co je to páka a jak funguje.

Páka je prostě tyč (nebo jiná podobná věc) schopná otáčet se kolem pevného bodu. Na jednom místě vy působíte silou na ni, na jiném místě ona působí silou na něco jiného. Dobře je to vidět na obrázku:

Páka

Červenou silou vy působíte na tyč, modrou silou tyč působí na chlapečka. A když jsou obě části tyče stejně dlouhé, tak taky obě síly jsou stejně velké. Kdyby ale vaše část páky byla delší a chlapečkova kratší, tak by vám stačila menší červená síla:

Páka 1

A úplně stejné je to i s tím víčkem. K jeho odstranění z hrdla láhve potřebujeme určitou sílu, která je dost velká. Proto musíme použít nějakou tyčku, opřít si ji třeba o ukazováček, jeden konec tyčky umístit pod okraj víčka, na opačný konec tlačit – a udělat to všechno tak, aby naše část tyčky byla delší než ta u víčka:

Páka3

Samozřejmě ale nestačí zvládnout to jen teoreticky – chce to taky trochu cviku. :)

P. S. Pro vás, kteří čtete tenhle příspěvek kvůli škole, doplním ještě pár fyzikálních slovíček. Páce tohoto typu říkáme dvojzvratná, protože má dvě části – od osy otáčení k levému konci a od osy otáčení k pravému konci. Délku každé části páky nazýváme rameno síly. Vzdálenost od bodu otáčení k našemu palci je tedy rameno té červené síly a vzdálenost od osy otáčení k víčku je rameno modré síly. A rameno síly krát velikost síly, to je tzv. moment síly a ten je na obou stranách páky stejný. Páka jednozvratná by se nám v tomto případě asi nehodila, ale používáme ji např. k otevření láhve s vínem:

Otvírák

Autor: Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Zemětřesení

Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Zlatý řez – propojení matematiky a estetiky aneb „božský poměr"

Zlatý řez, někdy též božský poměr, značíme řeckým písmenem φ [ fí ]. Jedná se o jednu z významných a pozoruhodných matematických konstant, která výrazně přesahuje hranice matematiky. Vztahuje se k matematickému…

Jak funguje dalekohled 

Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…

Isaac Newton a dnešní časy

V minulých dvou letech jsme se všichni neustále setkávali s informacemi o pandemické hrozbě. Velkou část tohoto období dokonce žáci ani studenti vysokých škol nesměli navštěvovat své vzdělávací instituce. Kvůli snaze o zmírnění…

Magdeburské polokoule – „síla“ vakua

Vakuum je prostor s velmi malou hustotou částic. V tomto prostoru je podtlak, protože tlak plynu ve vakuu je výrazně nižší než normální atmosférický tlak. Toho si byl vědom i Otto von Geuricke, který vynalezl vývěvu a rozhodl se…