Matematika v lidském těle: Světový den srdce
A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.
Biologicky...
Tak jak to tedy s tím lidským srdcem je? Je to dutý, životně důležitý orgán, tvořený srdeční svalovinou, velký přibližně jako naše pěst. Jeho hmotnost je asi 250 g. Srdce je rozdělené na dvě síně a na dvě komory. Naše srdce funguje 24 hodin denně jako pumpa, která rozvádí krev po našem těle po celý náš život. Během 75 let srdce přečerpá 200 milionů litrů krve. Za celý život člověka srdce provede asi 2 500 000 000 úderů. V klidu se srdce stáhne asi 70krát za minutu.
Matematicky...
Víte, že srdce má také svou matematickou rovnici a svou křivku? Křivka se nazývá kardioida neboli srdcovka a její rovnice vypadá takto:
(x2 + y2 - a2)2 - 4a2((x - a)2 + y2) = 0
Kardioidu vykreslí pevně zvolený bod na kružnici, která se otáčí kolem jiné kružnice se stejným poloměrem.
Zdroj: Asllan Shehu, youtube.com
Andrea L. B.
Mohlo by vás zajímat
Zemětřesení
Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…
Ludolfova π hra: přichystali jsme speciální hru na světový den matematiky
Přijďte k nám oslavit mezinárodní den matematiky, původně den čísla π. Jak jinak než matematikou a jak jinak než v naší nové expozici MatematikUm .
Páka
O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.
Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat
„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…
Podzimní barvy listí
První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…
Světový den statistiky
Statistika nuda je, má však cenné údaje. Jistě znáte refrén této písně, ale co je to ta statistika?
Ať žije kostlivec!
Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a…
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?
Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v přírodě určit sever, je…
Komentáře (0)