Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

11.08.2022

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci – chemiluminiscenci a při té se ani trochu neohřejete.

Chemiluminiscence

Chemiluminiscence je druh luminiscence (zjednodušeně světélkování), za kterým stojí chemická reakce, při níž se chemická energie mění na světelnou. Atomy či molekuly reagujících látek se dostanou do energeticky vyššího stavu a získanou přebytečnou energii vyzáří v podobě fotonů –světla. Tomuto světlu se někdy říká studené, protože se při něm neuvolňuje téměř žádná tepelná energie.

Pitva tyčinky

Pojďme si jednu tyčinku “rozpitvat” a nahlédnout do jejích útrob. Tyčinka je tvořena plastovým obalem, v němž je směs peroxidu vodíku (H2O2) a organických rozpouštědel. Dále skleněnou tyčinkou, která obsahuje aromatické estery kyseliny šťavelové a fluorescenční barvivo. Podobná barviva najdete např. ve zvýrazňovačích.

Jak to funguje?

Abyste chemickou reakci odstartovali, musíte skleněnou tyčinku rozlomit. Všechny chemické látky se smísí a světelná chemická reakce může začít. Peroxid vodíku reaguje s estery a fluorescenční barvivo je při reakci obohacováno o energii, které se postupně zbavuje v podobě viditelného světla. Jakmile chemická reakce skončí, tyčinka přestává světélkovat.

Rychlost reakce lze ovlivnit teplotou. Pokud tyčinku zahřejeme, bude světlo intenzivnější, ale rychleji se “vysvítí”. Naopak, když je tyčinka v chladném prostředí, bude svítit déle a méně intenzivně.

Využití

Svítící tyčinky mají využití v různých situacích, jako je například  rybaření, potápění, na taneční party, zábavě, k dekoraci... Vždy však mají jediný úkol - zářit a upoutat pozornost. Dočetli jste až sem? Tak to jsme rádi, že jsme tu vaši pozornost upoutali dostatečně!     

My jsme si v laborce trochu zaexperimentovali a zkusili využít fluorescenční barvivo z tyčinek k natočení neotřelých pokusů. A tady jsou!

Video

Chcete vidět další naprosto úžasný světélkující experiment? Mrkněte sem!

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Když pevné hranice stvoří zázraky: nová éra mikrofluidiky

Mikrofluidika je extra zajímavá vědecká disciplína, která studuje chování kapalin v malých stísněných prostorách (tzv. mikrokanálcích) – což je něco, co se podstatně liší od našich každodenních zkušeností s kapalinami.

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Cyklodextriny: Malé molekuly s velkým využitím

Možná jste o cyklodextrinech nikdy neslyšeli, ale ve skutečnosti se s nimi setkáváme téměř každý den. Cyklodextriny jsou totiž molekuly, které se používají v mnoha oblastech, jako jsou potraviny, kosmetika či lékařství.

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.