Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

11.08.2022

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci – chemiluminiscenci a při té se ani trochu neohřejete.

Chemiluminiscence

Chemiluminiscence je druh luminiscence (zjednodušeně světélkování), za kterým stojí chemická reakce, při níž se chemická energie mění na světelnou. Atomy či molekuly reagujících látek se dostanou do energeticky vyššího stavu a získanou přebytečnou energii vyzáří v podobě fotonů –světla. Tomuto světlu se někdy říká studené, protože se při něm neuvolňuje téměř žádná tepelná energie.

Pitva tyčinky

Pojďme si jednu tyčinku “rozpitvat” a nahlédnout do jejích útrob. Tyčinka je tvořena plastovým obalem, v němž je směs peroxidu vodíku (H2O2) a organických rozpouštědel. Dále skleněnou tyčinkou, která obsahuje aromatické estery kyseliny šťavelové a fluorescenční barvivo. Podobná barviva najdete např. ve zvýrazňovačích.

Jak to funguje?

Abyste chemickou reakci odstartovali, musíte skleněnou tyčinku rozlomit. Všechny chemické látky se smísí a světelná chemická reakce může začít. Peroxid vodíku reaguje s estery a fluorescenční barvivo je při reakci obohacováno o energii, které se postupně zbavuje v podobě viditelného světla. Jakmile chemická reakce skončí, tyčinka přestává světélkovat.

Rychlost reakce lze ovlivnit teplotou. Pokud tyčinku zahřejeme, bude světlo intenzivnější, ale rychleji se “vysvítí”. Naopak, když je tyčinka v chladném prostředí, bude svítit déle a méně intenzivně.

Využití

Svítící tyčinky mají využití v různých situacích, jako je například  rybaření, potápění, na taneční party, zábavě, k dekoraci... Vždy však mají jediný úkol - zářit a upoutat pozornost. Dočetli jste až sem? Tak to jsme rádi, že jsme tu vaši pozornost upoutali dostatečně!     

My jsme si v laborce trochu zaexperimentovali a zkusili využít fluorescenční barvivo z tyčinek k natočení neotřelých pokusů. A tady jsou!

Video

Chcete vidět další naprosto úžasný světélkující experiment? Mrkněte sem!

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.