Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

11.08.2022

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci – chemiluminiscenci a při té se ani trochu neohřejete.

Chemiluminiscence

Chemiluminiscence je druh luminiscence (zjednodušeně světélkování), za kterým stojí chemická reakce, při níž se chemická energie mění na světelnou. Atomy či molekuly reagujících látek se dostanou do energeticky vyššího stavu a získanou přebytečnou energii vyzáří v podobě fotonů –světla. Tomuto světlu se někdy říká studené, protože se při něm neuvolňuje téměř žádná tepelná energie.

Pitva tyčinky

Pojďme si jednu tyčinku “rozpitvat” a nahlédnout do jejích útrob. Tyčinka je tvořena plastovým obalem, v němž je směs peroxidu vodíku (H2O2) a organických rozpouštědel. Dále skleněnou tyčinkou, která obsahuje aromatické estery kyseliny šťavelové a fluorescenční barvivo. Podobná barviva najdete např. ve zvýrazňovačích.

Jak to funguje?

Abyste chemickou reakci odstartovali, musíte skleněnou tyčinku rozlomit. Všechny chemické látky se smísí a světelná chemická reakce může začít. Peroxid vodíku reaguje s estery a fluorescenční barvivo je při reakci obohacováno o energii, které se postupně zbavuje v podobě viditelného světla. Jakmile chemická reakce skončí, tyčinka přestává světélkovat.

Rychlost reakce lze ovlivnit teplotou. Pokud tyčinku zahřejeme, bude světlo intenzivnější, ale rychleji se “vysvítí”. Naopak, když je tyčinka v chladném prostředí, bude svítit déle a méně intenzivně.

Využití

Svítící tyčinky mají využití v různých situacích, jako je například  rybaření, potápění, na taneční party, zábavě, k dekoraci... Vždy však mají jediný úkol - zářit a upoutat pozornost. Dočetli jste až sem? Tak to jsme rádi, že jsme tu vaši pozornost upoutali dostatečně!     

My jsme si v laborce trochu zaexperimentovali a zkusili využít fluorescenční barvivo z tyčinek k natočení neotřelých pokusů. A tady jsou!

Video

Chcete vidět další naprosto úžasný světélkující experiment? Mrkněte sem!

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.

Jak vyrobit zmrzlinu suchým ledem?

Léto je v plném proudu a prázdniny jsou na dohled. To je ideální příležitost, kdy si vyrobit domácí zmrzlinu za pomoci suchého ledu!

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…

Jak si vyrobit šumivku do koupele?

Perlivky, šumivky nebo bomby do koupele, kdo by je nemiloval. Připravili jsme osvědčený recept, jak je s dětmi vyrobit. 

Vejce jak je možná neznáte!

Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…