Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
 1. Úvod
 2. iQBLOG
 3. Halloween a výroba duchů

Halloween a výroba duchů

29.10.2021

Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných duchů, takže ať už Halloween slavíte, či nikoli, pojďte na to, protože vyzdobit si svůj domov společně s dětmi je prostě prima. 

K výrobě halloweenského ducha budete potřebovat: 

 • Gázu 0,9 x 10 m (lze koupit v nemocničních lékárnách) 
 • Tekutý škrob (na záclony) 
 • Drát 
 • Nafukovací balónek 
 • PET lahev 
 • Pohyblivé oči/filc/fix 
 • Lepicí pásku 
 • Nůžky 
 • Kleště 
 • Mísu 

Nejprve si připravíme podstavec. Vyberte si PET lahev podle toho, jak vysokého ducha chcete mít. K ní izolepou přilepte nafouknutý balónek jako hlavu. K hrdlu láhve přimotejte drát asi 60 cm dlouhý, který vytvoří zdvižené ruce. Takto vytvořený podstavec můžete izolepou přilepit ke stolu, ať se Vám nekymácí. 

TIP: Na konci drátu udělejte pomocí kleští smyčku, aby se Vám gáza neprotrhla. 

Nyní si ustřihněte dostatečně dlouhý kus gázy. Pokud chcete, aby duch stál, musí být gáza rozprostřená po podložce. Na 1,5 l PET lahev použijte čtverec alespoň 90 x 90 cm. Jestliže ducha pověsíte, nemusí být gáza tak velká.  

Gázu namočte do tekutého škrobu, a poté ji rozprostřete na připravený podstavec. 

Už máme skoro uděláno, stačí jen nechat ducha uschnout, a to nejlépe přes noc. A potom již jen vytáhneme podstavec a máme hotovo. 

Jestliže si chcete ducha ještě zdokonalit, můžete mu nalepit pohyblivá očička nebo oči vystřižené z filcu, můžete je také jen namalovat fixem. 

 

iQTIP: 

A teď už jen pozvat kamarády, aby se na Vaši výzdobu přišli podívat. A pozvánku můžete napsat třeba duchařským inkoustem. Na výrobu takového inkoustu budete potřebovat šťávu z jednoho citrónu smíchanou s trochou vody a pomocí vatové tyčinky napíšete vzkaz na bílý papír. Kamarádům pak jen poradíte, aby papír zahřáli, například u teplé žárovky. 

 

Klára S.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Čarodějnický víkend

od 29.04.2023 do 30.04.2023

Otevíráme brány naší technologické dílny iQFABLAB a taky laboratoř v iQPARKU. Užijte si nabitý čarodějnický víkend!

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…