Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Co je to utajený var? 

Co je to utajený var? 

30.05.2023

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda

Teplota varu vody závisí na nadmořské výšce a s ní souvisejícím tlaku vzduchu. Kdybyste si zkusili uvařit vodu na čaj ve vysokých horách, kde je oproti nížinám nižší tlak, voda začne bublat již při 93 °C. Na Mount Everestu dokonce už kolem 70 °C. A ani v našich končinách neplatí, že teplota varu vody je 100 °C. Pro nadmořské výšky kolem 400 m n. m. vychází var vody přibližně na 98 °C. 

Oproti tomu, když vaříme jídlo v tlakovém hrnci (tzv. papiňáku), voda bude vřít až při 120 °C. Takovýto hrnec totiž vaří jídlo při vyšším tlaku (odtud také název tlakový hrnec) a příprava pokrmů tak zabere kratší čas. Koho by tento skvělý vynález z roku 1679 zajímal více, ten ať si najde jméno Denis Papin. 

O obojím jste možná slyšeli při hodinách fyziky. Ale ještě v jednom případě voda vře při jiné teplotě, ovšem bez souvislosti s tlakem. Říká se tomu utajený var. 

voda

Var vody (ale i ostatních kapalin) poznáme jednoduše. V průběhu zahřívání vznikají na stěnách a dnu nádoby s kapalinou drobné bublinky, které se uvolňují a stoupají na povrch. S rostoucí teplotou je jich čím dál víc, až začnou tvořit velké bubliny. 

Při utajeném varu ale tyto bublinky nevznikají. Na první pohled tedy nepoznáme, zda je voda v nádobě studená, nebo horká. Takto se nám povede vodu zahřát i na 103 °C, aniž by var byl viditelný. Když pak do vody přidáme třeba čaj, začne se chovat trochu jako sopka – jen místo lávy chrlí vařící vodu.  

Ale nemusíte se bát, že by se vám to stalo v kuchyni, například u vaření vody na plotně. Utajený var nastává jen za podmínky, že je kapalina naprosto čistá, neobsahuje žádné drobné částečky. A kdybyste se přeci jen báli, stačí do vody přidat trochu soli nebo cukru. 

S utajeným varem se častěji setkávají chemici, protože pracují s čistou (destilovanou) vodou. Aby se tomuto nežádoucímu jevu vyhnuli, přidávají do vody malé porcelánové nebo skleněné kamínky (tzv. varné kamínky). 

A jak takový utajený var vypadá, můžete vidět v našem videu. Větší pravděpodobnost jeho vzniku je při ohřívání v mikrovlnné troubě. Ale vy to doma rozhodně nezkoušejte! 

 

Autor: Pavla W. 

Zdroje: 

NAVE, Rod. Boiling Point Variation. In: HyperPhysics [online]. [cit. 2023-05-23]. Dostupné z: https://tinyurl.com/yy9j2xtr 

NAHODIL, Josef. Fyzika v běžném životě. Praha 4: Prometheus, spol. s. r. o., 2004. 206 s. ISBN 80-7196-278-3. 

JESENÁK, Karol. Čo je to utajený var?. In: eQuark.sk: Portál pre popularizáciu vedy [online]. [cit. 2023-05-23]. Dostupné z: https://tinyurl.com/4s53rau3 

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Proč vypojovat nabíječky?

Rozmohl se nám takový nešvar :-) – zvykli jsme si nechávat v zásuvce nabíječky k mobilům a kabely k notebookům. Prý když je nepoužíváme, tak nespotřebovávají žádnou energii. Jenže, bohužel, spotřebovávají. Sice méně, než když…

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Tajemství rozprašovače

Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Tření základ života!

Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez…

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…