Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Co je to povrchové napětí a jak si s ním zaexperimentovat? 

Co je to povrchové napětí a jak si s ním zaexperimentovat? 

30.08.2023

Kolem nás existuje spousta neviditelných jevů, které vůbec nevnímáme. Jedním z nich je i povrchové napětí. Tušíte, co to je a proč byste ho měli znát? Vsadím se, že po přečtení článku a zhlédnutí videa si na něj vzpomenete vždycky, když uvidíte na hladině rybníka vodoměrku nebo když si budete mýt ruce mýdlem. 

Jak to funguje?

Abychom dobře pochopili, co je to povrchové napětí, musíme si uvědomit, že mezi molekulami kapalin působí přitažlivé (kohezní ¹) síly. Těmito silami se molekuly kapalin vzájemně přitahují k těm okolním – kapalina drží pohromadě. Síly mezi jednotlivými molekulami jsou vyrovnané. To ale u molekul, které se nachází u hladiny neplatí. Nad molekulami je totiž vzduch, ke kterému se přitáhnout nemůžou. U hladiny tak vzniká jakási “pevnější” pružná vrstvička, kterou nazýváme povrchové napětí. 

Tato titěrná vrstvička může unést zdánlivě těžké předměty, jako je například kovový špendlík, kancelářská sponka či mince. Tohoto jevu využívá i vodní hmyz jako bruslařka, vodoměrka nebo vodní pavouk (vodouch stříbřitý). 

¹ Kohezní síly (též zvané molekulární či soudržné) působí mezi molekulami a jsou způsobeny nerovnoměrným rozložením náboje v molekule. 

Kapka vody 

Jak vypadá kapka vody? Možná se budete divit, ale je celkem hodně kulatá právě díky povrchovému napětí. To totiž kapalinu nutí sbalit se “do sebe”. Podívejte se na kosmonauty na ISS experimentující s vodou ve stavu bez tíže. A samozřejmě i na naše video. ?

Rádi experimentujete? Připravili jsme si pro Vás zajímavé experimenty s povrchovým napětím: 

 

Komentáře (0)

Načítám...