Slavné tváře v iQLANDII ukazují, co NE!dělat v přírodě

Pro rodiny
Dospělí
Studenti
Děti
Exhibition
iQLANDIA

Dagmar Havlová, Ben Cristovao a další slavné osobnosti jsou tvářemi putovní výstavy NE! V PŘÍRODĚ, která je k vidění v libereckém science centru iQLANDIA. Cílem výstavy je poukázat na nevhodné chování lidí v přírodě.

Výstava vznikla v rámci osvětové kampaně Magistrátu hlavního města Prahy. Fotograf Matěj Dereck Hard prostřednictvím originálních snímků upozorňuje na nejrůznější neduhy, kterých by se lidé měli při návštěvě lesů či parků vyvarovat. Fotografie jsou záměrně teatrální a předimenzované, aby upoutaly co největší pozornost.

Kampani propůjčila tvář řada známých osobností, jako je umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, šéfkuchař Přemek Forejt, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová. To je jen část ze seznamu známých českých osobností, které se do této osvětové kampaně zapojily. Všechny spojuje pozitivní vztah k přírodě. Každá z tváří upozorňuje na nějaké konkrétní jednání, které do otevřené přírody nepatří.

Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography bude ve vstupní hale liberecké iQLANDIE k vidění až do 24. srpna. Navštívit ji je možné zdarma v otevíracích hodinách (v období prázdnin každý den od 10-18h).

Velkým tématem pro iQLANDII je udržitelnost, klimatické změny a naše chování k přírodě. Zařazení této výstavy je tak pro iQLANDII jednou ze součástí souboru aktivit, kterými apeluje na klimatické změny v souvislostech. S tématem bude souviset i další ročník žákovské soutěže Business Talent, která se letos ponese v duchu „nevyhoď a použij“.

Fotografování se uskutečnilo za použití nejlepší fotografické techniky, kterou využila například vesmírná agentura NASA při misi Apollo 13 na Měsíc. Osobnosti v roli netradičních modelů a modelek jsou na fotografiích bosé, oděné do bílého oblečení, obklopené přírodou. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ni parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň, tam kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky… To že díky tomu třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat, a hlavně si udělat selfie na telefon,“ popisuje fotograf Dereck Hard.