Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Kdy už přijde zajíček?

Kdy už přijde zajíček?

18.04.2022

Otázka, kterou slyšíte každý rok: „Tati, kdy už přijde Ježíšek?“, je všem známá stejně tak jako odpověď: „24. prosince.“ Ale otázku: „Tati, kdy už přijde zajíček?“ tak často neslýcháme. Proč a co na to naše oblíbená matematika?

Nebude to jen tím, že koledování s pomlázkou není vždy oblíbené, ale možná i tím, že se datum velikonočních svátků každý rok mění. K zodpovězení otázky „Kdy už přijde zajíček, tedy kdy budou Velikonoce?“ potřebujeme trochu více informací.

Termín Velikonoc nastává vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Ale ve skutečnosti je určení termínu Velikonoční neděle trochu složitější. Zatímco astronomie určuje jarní rovnodennost i čas každého úplňku s přesností na minuty, církev má jiná pravidla. Podle církevních pravidel se totiž za první jarní den bere vždy 21. březen. A datum úplňku je stanoven na čtrnáctý den po novu. Kvůli tomu se datum Velikonoční neděle každý rok pohybuje mezi 22. březnem a 25 dubnem. Pro výpočet data Velikonoční neděle existuje několik postupů. Jeden z nich zde uvedeme. Postup vypadá na první pohled složitě, protože musíme vzít v úvahu devatenáctiletý měsíční cyklus, přestupné roky a dorovnání dne v týdnu. Nelekněte se toho a počítejte.

Musíme znát rok, pro který datum Velikonoc určujeme, a pomocí něj nejprve určit hodnoty a, b a c. Budeme používat zbytek po dělení, kterému se v matematice říká modulo.  Například 7/3 = 2 a zbyde 1. Také můžeme říci, že 7 modulo 3 = 1, zkráceně 7 mod 3 = 1

a = rok mod 19

b = rok mod 4

c = rok mod 7

Dále potřebujeme znát hodnoty konstant m a n. Pro roky 1900 až 2099 je jejich hodnota m = 24, a n = 5. Pomocí těchto konstant a vypočtených hodnot a, b a c vypočteme hodnoty d a e.

d = (19a + m)mod 30

e = (m + 2b + 4c + 6d)mod 7

Pomocí hodnot d a e již určíme datum Velikonoční neděle jako den v březnu, nebo v dubnu. Pro neděli v březnu použijeme vzorec:

22 + d + e = březnový den Velikonoční neděle,

pro neděli v dubnu použijeme vzorec:

d + e - 9 = dubnový den Velikonoční neděle.

Pro výpočet výsledného termínu Velikonoční neděle můžeme z předchozích vzorců libovolně jeden vybrat. Pokud nám vyjde číslo, které je vyšší než počet dní ve vybraném měsíci, použijeme pro výpočet druhý vzorec.

Datum letošních Velikonoc známe z kalendáře. Pojďme vypočítat ten příští pro rok 2023:

a = rok mod 19; (2023 : 19 = 106,zb9); a = 9

b = rok mod 4; (2023 : 4 = 505,zb3); b = 3

c = rok mod 7; (2023 : 7 = 289,zb0); c = 0

d = (19 * 9 + 24)mod 30; (195 : 30 = 6,zb15); d = 15

e = (5 + 2 * 3 + 4 * 0 + 6 * 15)mod 7; (101 : 7 = 14,zb3), e = 3

Pro březen: 22 + 15 + 3 = 40. V kalendáři nenajdeme 40. březen.

Pro duben: 15 + 3 - 9 = 9. Tedy Velikonoční neděle v roce 2023 bude 9. dubna.

Uf. :)

Andrea B.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Ludolfova π hra: přichystali jsme speciální hru na světový den matematiky

od 14.03.2023 do 14.03.2023

Přijďte k nám oslavit mezinárodní den matematiky, původně den čísla π. Jak jinak než matematikou a jak jinak než v naší nové expozici MatematikUm .

Světový den statistiky

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Jistě znáte refrén této písně, ale co je to ta statistika?

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.

Zlatý řez – propojení matematiky a estetiky aneb „božský poměr"

Zlatý řez, někdy též božský poměr, značíme řeckým písmenem φ [ fí ]. Jedná se o jednu z významných a pozoruhodných matematických konstant, která výrazně přesahuje hranice matematiky. Vztahuje se k matematickému…

Pí, Pí, Pí a zase Pí

Říkali jste si někdy, k čemu Vám bude v životě matematika? Také Vám na základní škole přišla většina věcí zbytečná a pro běžný život nepoužitelná? Asi každému chybělo nějaké vysvětlení, proč se matematice věnuje tolik času, když se zdá…

Fraktály - snaha matematiky o narovnání přírody

Tradiční geometrie se zabývá ideálními  útvary - rovnými  přímkami, dokonalými kružnicemi, bezchybnými tělesy. V reálném světě nic takového neexistuje. Kameny, stromy, rostliny dokonce i mraky jsou…