Noc vědců 2022: Všemi SMYSLY!

Přednášky
Pro rodiny
Dospělí
Studenti
iQLANDIA

Noc plná experimentů, při které se otevírají dveře laboratoří a vědeckých pracovišť po celé republice, aby ukázaly široké veřejnosti, jak krásná a zábavná dokáže věda být. Letošní svátek pro všechny malé i velké vědátory připadá na 30. 9. a nese název Všemi smysly.

V iQLANDII jsme tradičně připravili bohatý doprovodný program, na děti čeká celovečerní hra s mnoha experimenty – Smyslový detektiv, virtuální realita, zábavná science show plná světelných a zvukových efektů, nová projekce v planetáriu o světle a barvách, ochutnávka molekulárních dobrot nebo výroba parfémů.

Kompletní info o akci Noc vědců tady!

Kdy: 30. září od 17:00 do 22:00

Vstup je zdarma ale je zapotřebí předchozí registrace! Tu najdete dole na stránce.

Program:

 • 19:00 – 19:45 Přednáška: Neuralink - Šestý smysl Elona Muska

„Ještě donedávna byly věci jako telepatie nebo telekineze možné pouze v dílech science-fiction. Dnes už však existují lidé, kteří ovládají počítač nebo umělé končetiny pomocí svých myšlenek. Je to možné díky neurálním rozhraním, což jsou interfejsy propojující mozek s počítačem. Pravděpodobně nejpokročilejší zařízení tohoto typu vyvíjí jedna z firem současného nejbohatšího muže planety. Přednáška "Neuralink - šestý smysl Elona Muska" představuje jak toto rozhraní funguje, co je jeho cílem a jaké jsou s ním spojeny etické problémy."

Kde: Budova iQLANDIA - auditorium (2. patro)

Přednášející: Vlastimil Švancara

 • 20:00 – 20:40 Velká science show

​Zábavné chemicko-fyzikální vystoupení plné spektakulárních efektů, výbuchů, kouře a vkusného humoru, kterou budou návštěvníci vnímat nejen zrakem, ale i sluchem, čichem či hmatem. Vědecká show vhodná pro děti (vizuálně zajímavá i pro cizince, přestože probíhá jen v českém jazyce).

Kde: Budova iQLANDIA - auditorium (2. patro)

Kapacita: 75 míst na sezení

 • 17:30 – 21:30 Projekce v planetáriu: Vesmírní parťáci

Populárně-naučná projekce v planetáriu. Starouš a Zoe jsou parťáci, kteří si užívají poklidného pobytu na svém ranči až do dne, kdy do jejich života zasáhne podivná událost – svit naší životodárné hvězdy náhle pohasíná a naši dva hrdinové nemají času nazbyt. Vrhají se do dobrodružství za záchranou slunečního světla a při tom se Zoe dozví spoustu zajímavého o jeho barvách a chování, které ovlivňují naše smyslové vnímání světa pomocí zraku.

V časech: 17:30 – 18:30, 19:00 – 20:00 a 20:30 – 21:30

Kde: Budova iQLANDIA – planetárium (4. patro)

Za poplatek (podle ceníku planetária). Projekce i v AJ. Vhodné i pro děti od 8 let. Délka filmu je 30 min + 15 min komentář noční oblohy.

 • 18:00 – 21:00 Smyslový detektiv: hra pro všechny vědátory

V rámci celovečerní hry „Smyslový detektiv“ jsme si pro vás připravili několik badatelských, při kterých prozkoumáte fungování svých smyslů. Za absolvování každého stanoviště obdržíte razítko. Po nasbírání všech razítek získáte drobnou odměnu spojenou s IQLANDIÍ a Nocí vědců.

Kde: Budova iQLANDIE

Přehled stanovišť:

 • Čichová paměť – testování čichových buněk  - expozice Smysly (3. podlaží)
 • Bílá hůl – hmat  – expozice Věda v domě (4. podlaží)
 • Molekulární gastronomie – známá chuť v nezvyklém kabátu – kaviár z coly, kuličková zmrzlina a překvapivé želé - laboratoř TULaborka (2. podlaží)
 • Akustika – sluch – jak vzniká zvuk a jak ho vnímáme (chodba 2. podlaží)
 • Oční vady – jak vznikají a jak je napravovat –optický kabinet TULaborka (2. podlaží)

 

 • Virtuální realita – zrak

Náš mozek získává nejvíce podnětů (přes 70 %) o okolním světě pomocí našeho zraku. Virtuální realita otevírá spoustu možností, jak vnímání mozku ovlivnit. Přijďte si ji vyzkoušet do nové expozice MatematikUm.  

Kde: Budova iQLANDIA – expozice MatematikUm (3. podlaží)

 • 18: 00 – 21:00 Barevná chemie a parfémy: zrak a čich

​Ukázka zajímavých chemických reakcí, které mění barvu, a výroba vlastní vonné směsi.

Kde: Budova iQLANDIE – laboratoř u auditoria (2. podlaží)

 • Termokamera – zrak

Budova iQLANDIA – expozice Kosmo (4. podlaží)

 

Těšíme se na Vás při Noci vědců! Registrujte se níže.