iQCAFÉ - Od pyramid po roboty

Přednášky
Pro rodiny
Dospělí
Studenti
iQLANDIA

Digitální archeoložka a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak zavítá poprvé do Liberce a v rámci další přednášky z pravidelného cyklu iQCAFÉ popovídá o vývoji a využití umělé inteligence a jejím vlivu na společnost v historickém kontextu.

O přednášející

Sara Polak (www.linktr.ee/sarapolak) je výzkumnicí na FIT ČVUT, kde v rámci výzkumné skupiny CCHAOS studuje simulace komplexních společenských systémů pomocí optiky archeologie, filozofie a evoluční antropologie a za využití moderních technologií jako virtuální realita a umělá inteligence.

Spolu s kolegy zkoumá, proč se lidská společnost vyvíjí tak, jak se vyvíjí, a co tvoří anatomii společnosti a civilizací. Sara vystudovala archeologii a antropologii na Oxfordu s doktorátem z lidského poznávání a hudby. V posledních šesti letech pracovala v hi-tech společnostech v Británii, USA a na Novém Zélandu. Během pandemie covidu-19 se aktivně věnovala popularizaci umělé inteligence pro širokou veřejnost, která jí vysloužila Forbes 30 pod 30 a TOP inovátor roku 2022. Sařinou vášní je pomáhat institucím a jednotlivcům procházet další kapitolou společenského rozvoje, které bude dominovat umělá inteligence. Chce pomoci společnosti při přijímání nejnovějších inovací.

Jaké bude téma dubnového iQCAFÉ?

Propojení dvou na první pohled neslučitelných světů – historie a umělé inteligence. Lidstvo se už tisíce let pohybuje v opakujících se patternách a sinusoidách. Stručně řečeno, děláme pořád ty samé věci a stejné chyby. Pak ale přijde krize, která otevře dveře novým možnostem a novým způsobům přemýšlení a fungování. Už nějaký čas technologie, jako je internet, blockchain, umělá inteligence nebo kryptoměny, hýbou společenskou strukturou. Jak se to celé vyvrbí? Čeká nás konec národních států, nebo vznik nové paralelní cloudové civilizace? Nebo pouze procházíme konstantní transformací doprovázenou čím dál tím lepšími technologiemi? Je možné, že naše evoluční přirozenost netkví ve velkých, komplexních sociálních uskupeních ale v decentralizovaných kmenech, a toto činí jakoukoliv civilizaci dlouhodobě neudržitelnou? Pojďte na výlet časem od pyramid až po roboty, a pojďte se ponořit do výzkumu o simulaci komplexních společenských systémů abyste lépe porozuměli anatomii civilizace ve které žijeme, a uměli se lépe obrnit na budoucnost.

Přednášející: Sara Polak

Téma: „Od Pyramid po Roboty“

Sledujte přednášku online nebo ze záznamu ZDE

Co je iQCAFÉ?

  • Speciální seriál přednášek s přírodovědnou tematikou
  • Určeno dospělým i studentům vysokých a středních škol
  • Nutná registrace na přednášku.