Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Zemětřesení

Zemětřesení

15.02.2023

Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na myšlenku se o tomto jevu krátce zmínit. 

Aby bylo možné porozumět tomu, jak vzniká zemětřesení, je potřeba chápat planetu Zemi jako neustále se proměňující těleso. Její svrchní část – zemská kůra – se skládá z litosférických desek, které se pohybují na tekuté hmotě pod sebou, kterou nazýváme astenosférou a která se nachází v zemském plášti. Litosférické desky do sebe navzájem naráží nebo se posunují podél svých okrajů, a v takovém místě se pomalu hromadí napětí, které se čas od času rychle uvolní zemětřesením. Litosférické desky jsou vlivem napětí rozlámány, a na zlomech pak dochází k posunu ker, což vyvolává další zemětřesení.  

typy zlomů

Zdroj: https://geol.jex.cz/menu/geologicke-struktury

Místo v hloubce, kde zemětřesení vzniká, se nazývá hypocentrum a místo přímo nad ním na povrchu je epicentrum. Intenzita zemětřesení a jeho následky závisí na vzdálenosti od epicentra, na množství nahromaděné energie, na vlastnostech hornin a dalších faktorech. Velikost zemětřesení udává takzvaná Richterova stupnice na základě pohybu země měřeném 100 km od epicentra. 

Richterova stupnice

Zdroj: http://www.converter.cz/tabulky/richterova-stupnice.htm#richterova 

Jsou zemětřesení i u nás?

Ano, avšak většinou jen velmi slabá, takže si jich buď nevšimneme, nebo se pouze rozhýbou věci v domácnosti, ale nedojde k žádným škodám. Několikrát ročně se může vyskytnout zemětřesení s magnitudem 2 nebo 3. Jestli se nějaké zemětřesení v poslední době vyskytlo v České republice či okolních státech, můžete zjistit na mapě na těchto stránkách: https://www.ipe.muni.cz/public/aktualni-zemetreseni 

Častěji se se zemětřesením můžete setkat na cestách např. do Alp, Španělska, Itálie, Řecka a dalších geologicky aktivnějších oblastí. A jak se při takovém zemětřesení zachovat? Pokud je to možné, během prvních pár vteřin  opusťte budovu a zůstaňte na volném prostranství, kde na vás nemůže nic spadnout. Pokud budovu není možné urychleně opustit, stoupněte si do rohu místnosti, kde jsou zdi nejstabilnější, opřete se o nosnou zeď. Aby vám nespadlo nic na hlavu, bude rozumné schovat se pod stůl nebo pod postel. Držte se dál od skleněných ploch a uhaste otevřený oheň, při poruše potrubí by hrozil výbuch plynu. 

Autorka: Iveta V.

Další použité zdroje: 

http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?zemetreseni 

https://www.zachranny-kruh.cz/mimoradne-udalosti/geologicka-rizika/zemetreseni-co-delat.html 

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat 

„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Ať žije kostlivec!

Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a…

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…

Zlatý řez – propojení matematiky a estetiky aneb „božský poměr"

Zlatý řez, někdy též božský poměr, značíme řeckým písmenem φ [ fí ]. Jedná se o jednu z významných a pozoruhodných matematických konstant, která výrazně přesahuje hranice matematiky. Vztahuje se k matematickému…

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…