Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Horký led 

Horký led 

24.02.2022

Vyrazili jste na zimní výpravu do hor, kolem zuří sněhová vánice a ledový vichr vás okrádá o cenné teplo? Možná patříte mezi šťastlivce s vyhřívanými rukavicemi a přídavnou baterií, která se ještě nestačila vybít. Anebo dáváte přednost fyzikální chemii a v takových situacích spoléháte na krystalizační teplo. Vytáhnete z batohu hřejivý polštářek naplněný zvláštní kapalinou, zkřehlými prsty prohnete plíšek uvnitř polštářku, a pak už se jen ohříváte příjemným teplem, které se uvolňuje během krystalizace trihydrátu octanu sodného. 

Kde se takové teplo bere a není to nakonec v rozporu se zákonem zachování energie? Vždyť přece energie nemůže jen tak vznikat. Ona také nevzniká jen tak z ničeho. Kapalina v polštářku je přesycený roztok trihydrátu octanu sodného. Při její přípravě je potřeba zahřát pevný octan nad teplotu tání (57 °C), to znamená dodat energii z vnějšku. Při ději opačném – tuhnutí – si jen tuto energii bereme zpět. Je to tedy způsob, jak si šikovně uložit teplo na později.

a

Co se konkrétně děje při zahřívání trihydrátu octanu sodného?  Octan sodný začne tát při 57 °C, uvolní se krystalicky vázaná voda, ve které se octan postupně rozpustí, až nakonec vznikne čirý roztok bez pevných krystalků. Pokud necháme roztok v klidu zchladnout na pokojovou teplotu, stane se z něj roztok přesycený, tedy roztok v metastabilním stavu.  Je v něm totiž rozpuštěno větší množství soli, než odpovídá rovnovážnému stavu pro danou teplotu. Je to navíc tzv. podchlazená kapalina – to znamená kapalina, která by už při této teplotě měla být dávno pevnou látkou. Pevnou látkou však ještě není, i když by chtěla, je celá napružená a natěšená, že si pěkně zkrystalizuje. Má v sobě spoustu energie a jen čeká na nějaký vnější impulz, který jí pomůže vytouženou krystalizaci nastartovat a přebytečnou energii uvolnit. Tím impulzem může být malý krystalek octanu, který zafunguje jako krystalizační jádro. Krystalizační jádro však můžete vytvořit i tím, že do roztoku prudce ponoříte skleněnou nebo kovovou tyčinku či dokonce váš prst. Tím dodáte roztoku potřebnou energii pro vytvoření jádra, ze kterého se krystalizace rychle rozšíří do celého objemu kapaliny. Stejně zafunguje i prohnutí kovového plíšku uvnitř hřejivého polštářku. Během krystalizace dochází k uvolňování tepla do okolí, krystalky octanu se přitom mohou zahřát až na teplotu přes 50 °C.

 Náš tip: Čím víc zchladíte přesycený roztok, tím rychleji se šíří krystalizace v celém roztoku. Pokud tedy chcete pozorovat pozvolnou tvorbu krystalů (paprsčité šíření krystalů uvnitř baňky), použijte roztok minimálně o pokojové teplotě.

Šárka V.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Když pevné hranice stvoří zázraky: nová éra mikrofluidiky

Mikrofluidika je extra zajímavá vědecká disciplína, která studuje chování kapalin v malých stísněných prostorách (tzv. mikrokanálcích) – což je něco, co se podstatně liší od našich každodenních zkušeností s kapalinami.

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Cyklodextriny: Malé molekuly s velkým využitím

Možná jste o cyklodextrinech nikdy neslyšeli, ale ve skutečnosti se s nimi setkáváme téměř každý den. Cyklodextriny jsou totiž molekuly, které se používají v mnoha oblastech, jako jsou potraviny, kosmetika či lékařství.

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují.