Do iQLANDIE zamířilo vloni 460 000 návštěvníků

Štítky

13. leden 2023, LIBEREC – V loňském roce si nenechalo ujít chytrou zábavu v science centru iQLANDIA přes 460 000 lidí. Návštěvnost se tak vrátila do doby před covidem. V libereckém science centru vloni spustili novou expozici a snažili se ustát skokový nárůst energií. Tématem letošního roku bude Trvale udržitelný rozvoj a pátrání po zločinu.

Návštěvnost liberecké iQLANDIE je srovnatelná s „předcovidovým“ rokem 2019. V roce 2022 navštívilo světy iQLANDIE přes 460 tisíc návštěvníků, z toho jich přes 80 tisíc navštívilo iQPARK a přes 30 tisíc pak vesmírné kino, iQPLANETÁRIUM. Oproti covidovému roku 2021 přišlo do iQLANDIE o 200 tisíc lidí více.

IQLANDIA o.p.s., která zaměstnává 75 interních a dalších 30 externích pracovníků, se musela v loňském roce popasovat se skokovým nárůstem energií. „Museli jsme přistoupit k úpravě cen za vstupné a investovali jsme do výměny technologií za méně energeticky náročné,“ říká ředitel iQLANDIE Pavel Coufal.

MatematikUM navštívily tisíce školáků

V roce 2022 iQLANDIA představila novou expozici MatematikUM. Na několika desítkách interaktivních exponátů ukazuje matematiku jako zábavnou a užitečnou součást každodenního života. Programy v expozici prošlo díky projektu NAKAP již několik tisíc školáků. „Jsme rádi, že díky Libereckému kraji a Statutárnímu městu Liberec mohou naše výukové programy navštěvovat děti bezplatně,“ uvedl ředitel centra Pavel Coufal. O nové exponáty se rozrostlo i centrum pro menší děti iQPARK.

Ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a dalšími partnery iQLANDIA připravila soutěž Business Talent 2022, jejíž výsledky se dozvíme již 26. ledna. Žáci 8. a 9. tříd vymýšleli a vyráběli vychytávky pro lidi se zdravotním postižením. Poté natočili videa, se kterými nyní bojují o hlasy prostřednictvím veřejného hlasování.

Rok 2023 bude ve znamení udržitelnosti a kriminalistiky

Novým tématem pro iQLANDII bude v roce 2023 Trvale udržitelný rozvoj. Postupně prostoupí všechny expozice iQLANDIE. „Pokusíme se ukázat, co jako lidstvo děláme špatně, co se stane, pokud nic nezměníme, a nastíníme cesty, co může dělat každý z nás, abychom chmurné vyhlídky globálních klimatických změn odvrátili,“ vysvětluje Pavel Coufal. Jednotlivé exponáty budou expozice doplňovat postupně, jako první se představí simulace zvedání mořské hladiny způsobené táním ledovců. Na financování jednotlivých exponátů centrum hledá partnery. V lednu také poprvé liberecké science centrum vyveze novou putovní výstavu Kriminálka iQLANDIA, která na interaktivních exponátech přiblíží různé vyšetřovací metody. Jako první vyráží do Olomouce a pokračovat bude i na další místa v Česku a Slovensku.

 

Ilustrační fotografie ke stažení: https://1url.cz/@iql

Kontakt pro media:

Veronika SLAVÍKOVÁ

manažerka marketingu a obchodu iQLANDIA

slavikova@iQlandia.cz, 730 573 450