Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II (NAKAP LK II)
Období realizace: 2021 - 2023
Nositel projektu: Liberecký kraj
Místo realizace: Liberecký kraj
Tisíce žáků se v letech 2021 - 2023 zapojují do aktivit projektu NAKAP LK II, jehož témata vycházejí z prioritizace Krajského akčního plánu.
Projekt je realizován na základě partnerství Libereckého kraje a 39 středních škol, IQLANDIA, o. p. s., Malé techniky z. ú., Technické univerzity v Liberci, Nadačního fondu LISTEM 21, 4 pedagogicko-psychologických poraden a Krajské vědecké knihovny v Liberci, p. o.
Hlavním cílem projektu je systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v Libereckém kraji na úrovni MŠ, ZŠ a SŠ.
- Prvním z dílčích cílů projektu je metodická podpora pedagogů v oblasti polytechnického vzdělávání a rozvoje čtenářské a matematické gramotnosti. Tato podpora bude doplněna materiální podporou škol, a to v podobě zařízení a technologií. Vznikne unikátní Expozice Matematikum v IQLANDII.
- Dalším cílem projektu je motivace žáků ke vzdělávání v polytechnických oborech, od MŠ, přes ZŠ až SŠ a navázání kvalitnější spolupráce mezi Technickou univerzitou v Liberci a středními školami v regionu.
- Specifickým cílem je nastavení mechanismu systémové podpory v oblasti zkvalitnění péče o nadané žáky.
Projekt je zaměřen na řešení problémů v oblasti rovných příležitostí ve vzdělávání, jež jsou identifikovány ve Školské inkluzivní koncepci kraje, stejně jako na snížení předčasných odchodů ze vzdělávání, a to formou vzdělávání kariérových poradců na ZŠ a také zvýšením a zefektivněním péče o nově příchozí žáky na SŠ.
Projekt je financován z EU v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
TechEthos
Období realizace: 2021 - 2023
Nositel projektu: Austrian Institute of Technology GmbH
Místo realizace: EU
Efektivní etické řízení nových technologií.
Nové a vznikající technologie s sebou přinášejí nové etické výzvy a společenské důsledky. Partneři v projektu TechEthos vypracují pokyny, které umožní přijetí nejvyšších etických standardů na úrovni EU i na mezinárodní úrovni. V tomto úsilí hrají členové Evropské asociace science center klíčovou roli při pochopení a dalším rozvoji společenských perspektiv. Role iQLANDIE je vytvářet program, akce, výstavu pro veřejnost a jejich prostřednictvím vytvářet hloubkové analýzy dialogů umožňující zachytit společenské povědomí.
TechEthos posílí klíčovou roli Evropské unie jako průkopníka etiky v oblasti nových a vznikajících technologií. Tyto technologie s sebou přinášejí nové etické výzvy a společenské důsledky, které je třeba řešit. V rámci projektu budou vypracovány pokyny pro vývoj a zavádění těchto technologií s cílem zajistit nejvyšší etické standardy na úrovni EU i na mezinárodní úrovni. Bude proveden průzkum horizontu s cílem určit tři nebo čtyři nové technologie s velkým socioekonomickým dopadem. Poté určí a analyzuje etické otázky, které vybrané technologie vyvolávají, a pomocí scénářů a mediální analýzy prozkoumá názory a postoje odborných i laických zúčastněných stran k těmto technologiím a jejich etickým dopadům.
Horizon 2020 Research and Innovation Programme under Grant Agreement no. 101006249.
TechEthos has received funding from the European Union’s