Program pro školy
Filmy
Před filmem probíhá přibližně 15minutová prohlídka aktuální noční oblohy.
Vesmírní parťáci: světelná mise
(45 min, určeno pro: 3. až 7. ročník)
Starouš a malá Zoe jsou parťáci, kteří si užívají poklidného pobytu na svém ranči až do dne, kdy do jejich života zasáhne podivná událost: světlo Slunce náhle začne slábnout. Naši dva hrdinové nemají času nazbyt. Vrhají se do dobrodružství za záchranou slunečního světla. Při tom se Zoe dozví spoustu zajímavých informací o barvách a chování světla.
Astronaut
(40 min, určeno pro: 3. až 6. ročník)
Film Astronaut vám dá nahlédnout do zákulisí života astronautů – jak a kde probíhá jejich výcvik, jakou techniku potřebují k pobytu na oběžné dráze, jaké účinky mají extrémní podmínky panující ve vesmíru na jejich lidské tělo.
Kosmická odysea
(45 min, určeno pro: 3. až 9. ročník a střední školy)
Film Kosmická odysea pojednává o naší touze poznat vesmír od počátků lidské civilizace po současnost. Ponoříte se do starověkých představ, budete u zrodu prvního dalekohledu a pomůžete poodhalit revoluční poznatky, které jsou dnes naprosto zásadní pro zkoumání celého vesmíru. Prohlédnete si observatoře na Zemi, v kosmickém prostoru, a dokonce i v podzemí.
Planety
(45 min, určeno pro: 5. až 9. ročník)
Podíváme se, jak před 4,5 miliardami let vznikla Sluneční soustava. Zjistíme, z čeho se skládají jednotlivé planety, jak vypadají a co skrývají za tajemství. Zažijeme úchvatné průlety nad marsovskou krajinou nebo skrz prstence Saturnu.
Cesta časem
(65 min, určeno pro: 8. až 9. ročník a střední školy)
Představte si 14 miliard let trvající existenci vesmíru zkrácenou na pouhý rok. Začneme Velkým třeskem v první lednové sekundě a skončíme současností těsně před půlnocí posledního dne v roce. S použitím tohoto měřítka se planetárium změní na stroj času, díky němuž uvidíme, jak se formovala naše Mléčná dráha, Slunce a Země, a dozvíme se, jak asi vznikl a jak se vyvíjel život na naší planetě.
Fantom vesmíru: Hon na temnou hmotu
(45 min, určeno pro: 9. ročník, střední školy)
Poznejte fenomén temné látky prostupující vesmír, o jejíž povaze vědci dosud mnoho neví. Jakou roli hraje při formování galaxií? Podíváte se i pod zemský povrch, kde vědci provádějí mimořádně citlivé experimenty, například urychlovače LHC laboratoře CERN.
Úsvit kosmického věku
(55 min, určeno pro: 4. až 9. ročník a střední školy)
Film provede diváka od počátečních letů do vesmíru, přes mise programu Apollo k Měsíci, až po současné komerční lety. Za všemi těmito milníky stáli lidé. Nechte se inspirovat jejich vášní, nadšením a vytrvalostí a prožijte znovu tato napínavá vesmírná dobrodružství.
Přírodní výběr
(60 min, určeno pro: 4. až 9. ročník)
Projekce vhodně doplňuje tematiku vývoje života na Zemi. Žáci se stanou společníky Charlese Darwina při jeho cestě na palubě lodi Beagle, během níž se rodila teorie přírodního výběru. Seznámí se ale také s teorií pohlavního výběru, která mimo jiné značně ovlivňuje vzhled živých organismů.
Soumrak dinosaurů: O počátcích létání
(60 min, určeno pro: 3. až 7. ročník)
Vydejte se na výpravu do éry létajících dinosaurů. Poznejte tvory, kteří vládli obloze před desítkami milionů let. Vzneste se do oblak s nimi a objevte počátky létání!
Živáky
Vesmírný zvěřinec
(50 min, určeno pro: MŠ až 1. ročník ZŠ)
Kombinace živě moderovaného pořadu a filmu. V první části se děti seznámí se zvířátky na noční obloze a vydají se i za exotickými tvory na Zemi. Následuje film Se zvířátky o vesmíru, určený dětem předškolního věku. Dle potřeby je možné vložit do pořadu krátkou přestávku.
Aktuálně pouze pro školky.
Vesmír pro nejmenší
(60 min, určeno pro: 1. až 3. ročník)
Živě moderovaný pořad, přizpůsobený věku žáků. Vysvětlíme si, jak je to se střídáním dne a noci i proč je pro nás Slunce tak důležité. Seznámíme se s objekty Sluneční soustavy a řekneme si, čím je která planeta výjimečná a jedinečná. Nezapomeneme si prohlédnout i naši galaxii – Mléčnou dráhu.
Sluneční soustavou
(60 min, určeno pro: 4. až 7. ročník)
Živě moderovaný pořad vás vezme na pouť Sluneční soustavou i za její hranice. Prozkoumáme hvězdy, planety i jejich měsíce a poznáme jejich vlastnosti. To vše bude doplněno názornými experimenty na Pozemšťanech.
Pohyby Země
(60 min, určeno pro: 6. až 9. ročník a střední školy)
Živě moderovaný pořad. Seznámíme se s důsledky pohybů Země a vlivu Měsíce. Jak vypadá oběh Země kolem Slunce? Co je ekliptika? Jak poznáme, že uběhl jeden den a rok? Proč se střídají roční období? Co je polární den a noc? Program je pro vyšší ročníky volitelně rozšířen o další témata, například siderický den, příliv a odliv, precese zemské osy, Keplerovy zákony, pohyb Slunce v rámci Galaxie.
Všichni jsme hvězdy
(60 min, určeno pro: 8. až 9. ročník a střední školy)
Živě moderovaný pořad se věnuje životním cyklům hvězd. Jak vypadaly první hvězdy po Velkém třesku? Jak hvězdy fungují, žijí i umírají a jak při tom ovlivňují okolní vesmír? Kde by mohl existovat život? Jakou mají hvězdy spojitost s každým z nás?
Vesmírné horizonty
(60 min, určeno pro: 8. až 9. ročník a střední školy)
Živě moderovaný pořad s prvky kinoautomatu vám umožní zvolit si cíl vaší destinace. Chcete vidět Měsíc, nebo raději Mars? Přistaneme si na trpasličí planetě, nebo se raději společně vydáme za kometou? Naše cesta vesmírem bude vést k horizontům, kterých lidstvo již dosáhlo, i k těm, jež jsou prozatím mimo naše technické možnosti.
Speciální pořady a akce
Večery pod hvězdami
Vstupné je dobrovolné, kapacita 50 osob. Registrace předem je nutná.
Pravidelný cyklus setkání připravovaný Mgr. Martinem Gembecem, známým popularizátorem astronomie. Tradičně začátkem měsíce se scházíme v iQPLANETÁRIU, abychom si prohlédli aktuální oblohu, seznámili se s novinkami na poli astronomie a kosmonautiky, a když to počasí umožní, podívali se i dalekohledy.
Astronomické události
Pravidelný přehled novinek z kosmonautiky a dění na obloze. Události vysíláme na našem Youtube kanálu každé pondělí od 18:00.
Pozorování oblohy pro veřejnost
Každoročně pořádáme společné setkání u dalekohledů. Například při akci Den a noc na Jizerce v srpnu, pozorování meteorického roje Perseid nebo pozorování v Liberci – Ostašově. O těchto akcích najdete bližší informace v aktualitách.