Vyrobte si elektromotor
Letos 9. července uplyne 220 let od narození Američana Thomase Davenporta. Že vám to jméno nic neříká? Všichni ale běžně jezdíme tramvají nebo vlakem, který táhne elektrická lokomotiva, a čím dál víc lidí si pořizuje elektromobily. A věřte nebo ne, historie těchto vynálezů sahá téměř dvě století do minulosti a jedním z těch, kteří stáli na jejích počátcích, byl právě Thomas Davenport. Pojďme si zkusit něco podobného jako tenkrát on.
Davenport, povoláním kovář, sestrojil první elektromotor, který se podařilo patentovat, a experimentoval s jeho využitím k pohonu vozidel. Jeho výtvor měl sice blíže k dětským vláčkům než ke skutečné lokomotivě, ale žádná z dnešních vymožeností nespadla z nebe, ke každé se dospělo až postupným vývojem…
Mluvíme o 1. polovině 19. století, tedy o době dávno předtím, než se elektrická energie začala běžně vyrábět mechanickou cestou (pomocí dynama či alternátoru). Davenport ještě pracoval se zdroji chemickými.
A my ho zkusíme napodobit: vyrobíme si malý elektromotor poháněný elektrickým článkem („baterií“). Jinak bude mít náš superjednoduchý výrobek s Davenportovým pramálo společného, ale to nám nemusí příliš vadit.
Zdeněk R.
Mohlo by vás zajímat
Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů
O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?
Tajemství rozprašovače
Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…
Crookesův mlýnek
Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.
Tření základ života!
Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez…
Co je to utajený var?
Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda.
Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu
Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…
Velikonoce v iQPARKU
Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!
Recept na špenátový – mechový dort
Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.
DIY barvohraní pro nejmenší
Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.
Komentáře (0)