Vyrobte si elektromotor
Letos 9. července uplyne 220 let od narození Američana Thomase Davenporta. Že vám to jméno nic neříká? Všichni ale běžně jezdíme tramvají nebo vlakem, který táhne elektrická lokomotiva, a čím dál víc lidí si pořizuje elektromobily. A věřte nebo ne, historie těchto vynálezů sahá téměř dvě století do minulosti a jedním z těch, kteří stáli na jejích počátcích, byl právě Thomas Davenport. Pojďme si zkusit něco podobného jako tenkrát on.
Davenport, povoláním kovář, sestrojil první elektromotor, který se podařilo patentovat, a experimentoval s jeho využitím k pohonu vozidel. Jeho výtvor měl sice blíže k dětským vláčkům než ke skutečné lokomotivě, ale žádná z dnešních vymožeností nespadla z nebe, ke každé se dospělo až postupným vývojem…
Mluvíme o 1. polovině 19. století, tedy o době dávno předtím, než se elektrická energie začala běžně vyrábět mechanickou cestou (pomocí dynama či alternátoru). Davenport ještě pracoval se zdroji chemickými.
A my ho zkusíme napodobit: vyrobíme si malý elektromotor poháněný elektrickým článkem („baterií“). Jinak bude mít náš superjednoduchý výrobek s Davenportovým pramálo společného, ale to nám nemusí příliš vadit.
Zdeněk R.
Mohlo by vás zajímat
Velikonoce v iQPARKU
Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!
DIY barvohraní pro nejmenší
Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.
Život na ISS
ISS neboli Mezinárodní vesmírná stanice je stále tím nejvýznamnějším místem, kde lze studovat vliv mikrogravitace (zjednodušeně stavu beztíže) na život člověka. Místo, kde lze vyvíjet nové léky a materiály. Dokáží si lidé obstarat základní…
Netradiční valentýnské přáníčko
Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.
Lyžařské vosky
Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují.
Sněžítko
Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.
Páka
O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.
Podzimní barvy listí
První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…
Komentáře (0)