Venuše a den sv. Valentýna

Štítky

Den svatého Valentýna se slaví 14. února jako den lásky. A protože lásky není nikdy dost, pojďme si o ní něco říct, tentokrát netradičně ve spojitosti s vesmírem. Kam by se upíraly oči zvědavého astronoma, kdyby chtěl na obloze hledat něco ve spojitosti s láskou?

Ze všeho nejsnadněji je vidět Venuše – planeta nazvaná po starověké bohyni krásy a lásky. Je to římské pojmenování bohyně, kterou Řekové nazývali Afrodíté. Jako jedna z nejvýznamnějších bohyní pobývala s ostatními hlavními bohy na Olympu. Vystupuje v celé řadě příběhů řecké mytologie, mnoho smrtelných mužů i bohů ji milovalo a toužilo po ní. 

venuse

Zdroj: NASA

A jak je to s vesmírným tělesem Venuše? Je také tak okouzlující? Možná se vám jeví krásná při pozorování dalekohledem, ale zblízka by vás nejspíš vyděsila svou rozžhaveností (přibližně 460 °C), jedovatými plyny v atmosféře (oxid siřičitý, fosfan) a obrovským tlakem atmosféry (9,2 MPa). Krásu řecké bohyně připomíná na povrchu planety alespoň název oblasti Afrodíté Terra.

Kdo si vezme na pomoc dalekohled a svou fantazii, může se pokochat spoustou romantických věcí, ve kterých najde souvislost se svátkem zamilovaných – v souhvězdí Kasiopeji uvidí mlhovinu Srdce (IC 1805), v souhvězdí Jednorožce obraz růže, je to mlhovina Rosetta (NGC 2237), a v souhvězdí Lyry najde inspiraci pro valentýnský dárek pro svou milou – Prstencovou mlhovinu (Messier 57). A pokud ve vztahu ještě nejste tak daleko, pozvěte prostě svou vyvolenou na procházku pod noční oblohou a to ať 14. 2., nebo kdykoli jindy, romantika je zaručena.

iQTIP: A co když bude 14. února zataženo? Není nic jednoduššího než vzít svou lásku do planetária. My v planetáriu máme jasno každý den.


Zdroje a doporučené odkazy:

Fosfan v atmosféře Venuše: https://21stoleti.cz/2020/09/14/oblaka-venuse-obsahuji-necekanou-latku-aneb-ceka-nas-astrobiologicky-prulom/

Afrodíté: https://cs.wikipedia.org/wiki/Afrodita

Mlhovina Srdce: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mlhovina_Srdce

Mlhovina Rosetta: https://cs.wikipedia.org/wiki/NGC_2237

Prstencová mlhovina: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prstencov%C3%A1_mlhovina