Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Stojánek na psí misky

Stojánek na psí misky

19.05.2021

Většina našich domácích mazlíčků má obvykle misku s krmením na zemi a je to tak v pořádku. Vyšším plemenům psů, a to především starším nebo nemocným jedincům, můžeme snadno pomoci výrobou stojánku na psí misky. IQFABLAB přichází s tipem, jak takový stojánek vyrobit. A pokud Vám na to nějaké vybavení chybí, není nic jednoduššího než do IQFABLABU zajít a prostě začít vyrábět.

Pokud váš chlupáč (či naháč) nemá protiskluzové misky, stojánek může zamezit jejich pohybu, a tak se pejskovi bude lépe jíst a misku jen těžko převrátí, což vám může ušetřit případný úklid. Výroba stojánku bude díky vybavení v iQFABLABu hračkou, stejně jako následné úpravy výšky či vyzdobení jmenovkou vašeho čtyřnohého svěřence.

Pro výrobu budete potřebovat tento materiál:

  • 2 – 3 ks spárovky*
  • 1 ks dřevěné latě**
  • vruty do dřeva
  • univerzální barvu na dřevo
  • 2 ks psí misky s okrajem

 Další pomůcky: svinovací metr, tužka, kružidlo, svěrky, vrtačka, vrták, přímočará pila, pokosová pila, pomůcky na broušení (bruska, rašple, pilník, smirkový papír), plochý štětec na natírání, kelímek na zředění barvy, míchadlo na barvu

*počet dle výšky psa; rozměr zvolte dle velikosti misek tak, aby se vám na jednu desku vešly misky vedle sebe a měly kolem sebe pár centimetrů prostoru

** alespoň dvakrát tak dlouhá jako spárovka

Postup:

1. Změřte průměr misek. Měřte pouze průměr nádoby u horní hrany, bez přečnívajícího okraje. Naměřenou hodnotu vydělte dvěma a poznamenejte si poloměr otvoru.

2. Na jednu spárovku si načrtněte podélnou osu spojující středy kratších stran. Na této ose si zaměřte a vyznačte oba středy budoucích otvorů. První v ¼ a druhý ve ¾ délky dřeva. 

3. Teď nakreslete kružnice pro řezání otvorů pro misky. Na kružidle nastavte poloměr misky a načrtněte si první kružnici se středem v ¼ a druhou kružnici se středem ve ¾.

4. Spárovku otočte kratší stranou k sobě a upněte ke stolu svěrkami tak, aby polovina desky byla na stole a polovina v prostoru. Chcete řezat otvor, ne stůl.

5. Do vrtačky upněte vrták a na vnitřním obvodu bližší kružnice vyvrtejte otvor, kterým prostrčíte list přímočaré pily.

6. Pilou vyříznete kruhový otvor podél vyznačené kružnice (viz obrázek 1).

7. Povolte svěrky a zopakujte kroky 4–6 pro druhou stranu spárovky. Vrchní díl máte hotový!

stojánek-psí-misky-iQLANDIA

8. Rozmyslete si výslednou výšku misek (viz iQTIP níže) a podle toho zkraťte pilou zbylé dvě spárovky, které budou tvořit nohy. K délce každé nohy přičtěte výšku ohrádky, ta zabrání vyskakování jídla na zem. Výšku ohrádky volte podle šířky latě. Při zkracování spárovek dejte pozor, aby byl řez kolmý a stojánek pěkně stál na rovném povrchu.

IQTIP:

Jak vysoko má váš pejsek misku vlastně mít? Pomůckou Vám může být následující tabulka. Nohy stojánku můžete před natřením snadno zkrátit, pokud by byly pro pejska přeci jen moc vysoké.

stojánek-psí-misky-iQLANDIA

9. K upnutému vrchnímu dílu z obou kratších stran kolmo přivrtejte nohy pomocí vrutů. Všechny vruty dotahujte s citem, aby se vám konstrukce nezačala kroutit. Možná budete potřebovat asistenci další osoby, která vám nohy přidrží. Případně si pomozte pravoúhlými svěrkami, které přidrží desky kolmo k sobě. Výsledek by měl zepředu připomínat písmeno H.

10. Z dlouhé latě si uřízněte dvě kratší, každou v délce šířky stojánku.

11. První lať připevněte vruty na zadní stranu tak, aby její horní hrana lícovala s horní hranou nohy. Tím vytvoříte zadní stranu ohrádky.

12. Druhou lať umístěte také na zadní stranu, zhruba doprostřed výšky nohou jako příčku, která stojánek zpevní.

13. Zabruste všechny nerovnosti a zkuste, zda stojánek stojí rovně. Pokud ne, podívejte se, kde je potřeba zbrousit spodní strany nohou a opakujte tak dlouho, dokud nejste s výsledkem spokojeni.

stojánek-psí-misky-iQLANDIA  stojánek-psí-misky-iQLANDIA

14. Stojánek můžete také natřít.  My jsme jako základovou vrstvu použili naředěnou barvu, vrchní nátěr jsme natřeli neředěnou barvou. Vzhledem k umístění uvnitř jsme zůstali u dvou nátěrů.

Pokud umístíte stojánek ven, doporučujeme jako první nátěr zvolit impregnaci na dřevo a následně přetřít dvěma vrstvami barvy.

stojánek-psí-misky-iQLANDIA  stojánek-psí-misky-iQLANDIA

Těšíme se, až budete v iQFABLABu řádit s námi, třeba v Hrubé dílně při práci se dřevem.

Pavel S.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…