Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Stojánek na psí misky

Stojánek na psí misky

19.05.2021

Většina našich domácích mazlíčků má obvykle misku s krmením na zemi a je to tak v pořádku. Vyšším plemenům psů, a to především starším nebo nemocným jedincům, můžeme snadno pomoci výrobou stojánku na psí misky. IQFABLAB přichází s tipem, jak takový stojánek vyrobit. A pokud Vám na to nějaké vybavení chybí, není nic jednoduššího než do IQFABLABU zajít a prostě začít vyrábět.

Pokud váš chlupáč (či naháč) nemá protiskluzové misky, stojánek může zamezit jejich pohybu, a tak se pejskovi bude lépe jíst a misku jen těžko převrátí, což vám může ušetřit případný úklid. Výroba stojánku bude díky vybavení v iQFABLABu hračkou, stejně jako následné úpravy výšky či vyzdobení jmenovkou vašeho čtyřnohého svěřence.

Pro výrobu budete potřebovat tento materiál:

  • 2 – 3 ks spárovky*
  • 1 ks dřevěné latě**
  • vruty do dřeva
  • univerzální barvu na dřevo
  • 2 ks psí misky s okrajem

 Další pomůcky: svinovací metr, tužka, kružidlo, svěrky, vrtačka, vrták, přímočará pila, pokosová pila, pomůcky na broušení (bruska, rašple, pilník, smirkový papír), plochý štětec na natírání, kelímek na zředění barvy, míchadlo na barvu

*počet dle výšky psa; rozměr zvolte dle velikosti misek tak, aby se vám na jednu desku vešly misky vedle sebe a měly kolem sebe pár centimetrů prostoru

** alespoň dvakrát tak dlouhá jako spárovka

Postup:

1. Změřte průměr misek. Měřte pouze průměr nádoby u horní hrany, bez přečnívajícího okraje. Naměřenou hodnotu vydělte dvěma a poznamenejte si poloměr otvoru.

2. Na jednu spárovku si načrtněte podélnou osu spojující středy kratších stran. Na této ose si zaměřte a vyznačte oba středy budoucích otvorů. První v ¼ a druhý ve ¾ délky dřeva. 

3. Teď nakreslete kružnice pro řezání otvorů pro misky. Na kružidle nastavte poloměr misky a načrtněte si první kružnici se středem v ¼ a druhou kružnici se středem ve ¾.

4. Spárovku otočte kratší stranou k sobě a upněte ke stolu svěrkami tak, aby polovina desky byla na stole a polovina v prostoru. Chcete řezat otvor, ne stůl.

5. Do vrtačky upněte vrták a na vnitřním obvodu bližší kružnice vyvrtejte otvor, kterým prostrčíte list přímočaré pily.

6. Pilou vyříznete kruhový otvor podél vyznačené kružnice (viz obrázek 1).

7. Povolte svěrky a zopakujte kroky 4–6 pro druhou stranu spárovky. Vrchní díl máte hotový!

stojánek-psí-misky-iQLANDIA

8. Rozmyslete si výslednou výšku misek (viz iQTIP níže) a podle toho zkraťte pilou zbylé dvě spárovky, které budou tvořit nohy. K délce každé nohy přičtěte výšku ohrádky, ta zabrání vyskakování jídla na zem. Výšku ohrádky volte podle šířky latě. Při zkracování spárovek dejte pozor, aby byl řez kolmý a stojánek pěkně stál na rovném povrchu.

IQTIP:

Jak vysoko má váš pejsek misku vlastně mít? Pomůckou Vám může být následující tabulka. Nohy stojánku můžete před natřením snadno zkrátit, pokud by byly pro pejska přeci jen moc vysoké.

stojánek-psí-misky-iQLANDIA

9. K upnutému vrchnímu dílu z obou kratších stran kolmo přivrtejte nohy pomocí vrutů. Všechny vruty dotahujte s citem, aby se vám konstrukce nezačala kroutit. Možná budete potřebovat asistenci další osoby, která vám nohy přidrží. Případně si pomozte pravoúhlými svěrkami, které přidrží desky kolmo k sobě. Výsledek by měl zepředu připomínat písmeno H.

10. Z dlouhé latě si uřízněte dvě kratší, každou v délce šířky stojánku.

11. První lať připevněte vruty na zadní stranu tak, aby její horní hrana lícovala s horní hranou nohy. Tím vytvoříte zadní stranu ohrádky.

12. Druhou lať umístěte také na zadní stranu, zhruba doprostřed výšky nohou jako příčku, která stojánek zpevní.

13. Zabruste všechny nerovnosti a zkuste, zda stojánek stojí rovně. Pokud ne, podívejte se, kde je potřeba zbrousit spodní strany nohou a opakujte tak dlouho, dokud nejste s výsledkem spokojeni.

stojánek-psí-misky-iQLANDIA  stojánek-psí-misky-iQLANDIA

14. Stojánek můžete také natřít.  My jsme jako základovou vrstvu použili naředěnou barvu, vrchní nátěr jsme natřeli neředěnou barvou. Vzhledem k umístění uvnitř jsme zůstali u dvou nátěrů.

Pokud umístíte stojánek ven, doporučujeme jako první nátěr zvolit impregnaci na dřevo a následně přetřít dvěma vrstvami barvy.

stojánek-psí-misky-iQLANDIA  stojánek-psí-misky-iQLANDIA

Těšíme se, až budete v iQFABLABu řádit s námi, třeba v Hrubé dílně při práci se dřevem.

Pavel S.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Pozoruhodné žáby 

Ptáte se, co je na žábách tak zajímavého? Vždyť jsou přeci skoro u každého rybníka! 

Paracordový náramek 

Máte rádi jednoduché vyráběčky, které se dají využít k mnoha účelům? V tom případě je pro Vás naše další video jako stvořené!  K tvorbě jakéhokoliv předmětu bude zapotřebí si…

3D TISK

3D tisk je proces aditivní (tj. přidávací) výroby, ale můžete se setkat i s názvem rapid prototyping neboli rychlé prototypování. Technologie nanáší tenké vrstvy materiálu na sebe. Tyto vrstvy se spojují tavením či lepením tak dlouho, dokud…

Pí, Pí, Pí a zase Pí

Říkali jste si někdy, k čemu Vám bude v životě matematika? Také Vám na základní škole přišla většina věcí zbytečná a pro běžný život nepoužitelná? Asi každému chybělo nějaké vysvětlení, proč se matematice věnuje tolik času, když se zdá…

Kolik mají šneci “zubů”?

Jakmile zaprší, šneci jsou všude. Jsou různí - malí, velcí, tlustí, tencí... Vysvětlit, zvláště dětem, že to nejsou živé hračky je mnohdy nadlidský úkol pro rodiče. Pojďme si tedy šneky, s nimiž si mohou děti hrát dle libosti, vyrobit.

Tvořivý workshop 

V našem  iQFABLABU začíná letní Tvořivý workshop. Ve všední dny od 13:00  (mimo 19. 7. – 23. 7. a 16. 8 – 20. 8.)

Vyrobte si elektromotor

Letos 9. července uplyne 220 let od narození Američana Thomase Davenporta. Že vám to jméno nic neříká? Všichni ale běžně jezdíme tramvají nebo vlakem, který táhne elektrická lokomotiva, a čím dál víc lidí si pořizuje elektromobily. A věřte…

Rozsvítíte přání i maminku 

Druhá květnová neděle se tradičně slaví jako Den matek. Máte už nějaký dárek pro maminku či babičku? Pokud ne, máme pro vás inspiraci. A navíc si můžete zároveň s výrobou přáníčka zopakovat i základní poznatky o…

Zázračné kytičky, které pokvetou kdykoli

Některé z rostlin kvetou hned zjara, jiné až v létě, další z nich dokonce až na podzim. Příroda zařídila v rostlinách složitý proces kvetení, jehož načasování závisí na délce dne a noci či na teplotě vzduchu. My si…

Bumerang

Naučit se házet opravdový bumerang vyžaduje náročný trénink a dohled dospělého. Papírový bumerang do pokojíčku je však bezpečný, zábavný a jako příprava na házení skutečného bumerangu je úplně ideální!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace