Proč mají šišky jiný tvar, když je hezky, a jiný, když prší?
Co mají bimetal a šišky společného? Možná byste se divili! Jedno je lidský vynález a druhé vynález přírody, spojuje je ale genialita konstrukce. Všimli jste si někdy, že za deštivých dnů mají šišky úplně jiný tvar než za krásných slunečných dnů? Má to nějaký důvod? A jak to, že stejně reagují i spadlé šišky?
Bimetal
V termostatech, časovačích a tepelných pojistkách elektrospotřebičů, v elektrickém jističi i v některých teploměrech – tam všude hraje důležitou roli bimetal, plátek tvořený dvěma různými kovy. Ty jsou spolu pevně spojeny, ale při zahřívání či ochlazování se každý chová trochu jinak. Mají totiž rozdílnou teplotní roztažnost. Zkrátka při teplotních změnách se jedna strana plátku prodlužuje, nebo zkracuje více než druhá, a plátek se díky tomu ohýbá nebo naopak narovnává.
Šišky
Otvírání a zavírání šišek je typickým příkladem tzv. hygroskopických (bobtnavých) pohybů rostlin. Buňky tvořící pletivo uvnitř šišek reagují na vlhkost. Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře. Tento pohyb není aktivně řízen stromem, souvisí pouze se strukturou šupin; proto k němu dochází i u spadlých šišek.
Každá šupina šišky totiž obsahuje dvě strukturně odlišné části. Nepřipomíná Vám to něco? Vnější část šupiny snáze absorbuje vodu, více nabobtná, a tím se tak prodlouží. Naopak vnitřní část šupiny bobtná méně, tím pádem ani její prodloužení není tolik výrazné. Vznikne tak pnutí, které šupinu ohne, a tímto způsobem se šiška uzavře.
Po vyschnutí pnutí zmizí, šiška se rozevře a vypustí do světa svůj poklad – semínka nových stromů. Pro ně je výhodné dostat se co nejdál od mateřského stromu, aby nemusela soupeřit o živiny a sluneční paprsky. Je logické, že suchá semínka doletí ve větru dál, než kdyby byla mokrá a těžká.
Má to ta příroda ale promyšlené, viďte!
Martin N.
Mohlo by vás zajímat
Zemětřesení
Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…
Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat
„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…
Podzimní barvy listí
První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…
Ať žije kostlivec!
Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a…
Matematika v lidském těle: Světový den srdce
A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?
Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v přírodě určit sever, je…
Dřevo a les jako ekosystém
Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…
Sklo, moře a sklářský kmen
Co má společného sklo a moře? Správných odpovědí může být snad tisíc. Skleněná láhev se vzkazem? Sklenice oroseného Rohozce na pláži neklidného Baltského moře? Olej na opalování ve skle? Skleněné zábradlí mola vybíhajícího do moře? Odpověď…
Komentáře (0)