- iQ inspirace
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Samozřejmě nejčistší voda, jaká existuje, je voda destilovaná. Jenže na výlet s sebou určitě nenosíte destilační přístroj. Kromě toho pít destilovanou vodu je velmi nebezpečné! Ale ani o tom se tu nechci rozepisovat.
Zkrátka, došla vám někde v divočině pitná voda a studánka nikde, jen kaluže s pořádně špinavou vodou. Můžete ji zkusit vyčistit. Rozhodně ale nestačí třeba přelít ji přes kapesník. Špinavá voda totiž zdaleka neobsahuje jen jehličí, písek a jiné hrubé nečistoty; je v ní i ledacos mnohem jemnějšího, všelijaké rozpuštěné látky a samozřejmě také biologické nečistoty. Takže co s tím?
Video vám ukáže, jak si můžete vcelku jednoduše sestavit vícestupňový filtr, kterým vodu zbavíte opravdu velké části nečistot. Aktivní uhlí dokonce „požere“ i to, co byste z ní nedostali ani nejjemnějším sítkem.
Ale pozor: ani takto vyčištěná voda ještě není pitná! Může obsahovat i všelijaké bakterie a jiné mikroorganismy a kvůli nim je nutné ji důkladně převařit.
A ještě poznámka na závěr. To, co jsme vám ukázali, je pěkný a poučný pokus, který vám pomůže udělat si aspoň hrubou představu o složení běžné špíny ve vodě. Ale ve skutečnosti, na skutečném výletě, se na takový způsob čištění vody raději nespoléhejte. Nikdy totiž nemůžete mít jistotu, že neobsahuje žádné skutečně nebezpečné látky. Na ty si dávají velký pozor i v opravdových úpravnách vody! Takže tak, jak jsme vám to předvedli, čistěte vodu spíš jen pro poučení a na výlet si radši vezměte o láhev víc z domova nebo z obchodu – protože jen takové pitné vodě můžete doopravdy důvěřovat.