Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Pozoruhodné žáby 

Pozoruhodné žáby 

11.08.2021

Ptáte se, co je na žábách tak zajímavého? Vždyť jsou přeci skoro u každého rybníka! 

Pojďme si poodkrýt pár jejich zajímavých schopností. Za zajímavost můžeme považovat i to, že žáby patří mezi obojživelníky, mohou tedy žít na suchu i ve vodě. Živí se červy a hmyzem, který si chytají dlouhým lepkavým jazykem. Většina lidí považuje za posly jara vlaštovky, ale ve stojatých vodách začíná jaro daleko dřív. Skokani hnědí poznají jako jedni z prvních, že se jaro hlásí. Stačí, aby na konci února svítilo sluníčko několik dní po sobě a skokani se začnou ve svých zimních úkrytech probouzet. Žáby dokonce dokážou přežít zimu zamrzlé v ledu. Na naší planetě nejsou žádnými nováčky, po Zemi skákaly již před více jak 200 mil. lety. Žijí na všech kontinentech kromě Arktidy a Antarktidy a objevených je více než 6000 druhů žab. Velmi zajímavá je také metamorfóza, co to ale vlastně je? Metamorfóza je přeměna neboli proměna vajíčka v dospělou žábu. Jednu takovou žabí proměnu si můžete podle nás vyrobit. Předloha je zde. 

 

Žabí NEJ  

  • NEJvětší žába na světě – Veleskokan Goliáší (Afrika) váží 3 kg a s nataženýma nohama měří necelých 90 cm. Pro své potomky staví hnízda v průměru 1 m a v noci je hlídá. 
  • NEJmenší žába – Bezblanka z čeledi parosničkovitých (střední a jižní Amerika) měří jen 1 cm. 
  • NEJlepší skokan – Ptychagena ostronosá (jižní Afrika) dovede skočit 5 m při velikosti 7 cm. 
  • NEJjedovatější žába – Dendrobátka zlatavá (jižní Amerika) jedna dospělá žába má v sobě tolik jedu, že by zabila 2200 lidí. 
  • NEJhlučnější žába – Rosnička zelená (Evropa) její skřehotání můžeme slyšet na vzdálenost několika kilometrů.  

Protože jsme zde zmínili nejlepšího skokana z žabí říše, připravili jsme pro vás návod na Origami žabku, která také umí krásně skákat, a to i různé skokaní triky. Můžete si udělat třeba závody ve skoku a užít si tak spoustu legrace.  

 

Na závěr pro vás máme jeden žabí vtip:  

Opaluje se žába na pláži a běží kolem slon. Šlápne jí na břicho, žába tlakem vyvalí oči a slon povídá: “To čumíš, co? Mám nové tenisky!“ 

 

Adéla G. a Inka R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Jak vyrobit domácí lízátko? 

Na prosinec a leden jsme laboratoř v  iQPARKU  proměnili v království barevných krystalů, pozorování pod makrolupou, skládání třpytivých papírových krystalů a dalších aktivit, které si…

Výroba vlněných mini čepiček 

Vytáhněte čepice, venku se ochlazuje. Naše čepičky si nenasadíte na hlavu, ale můžete s nimi vytvořit zimní výzdobu u Vás doma. Použít je jako ozdoby na vánoční…

Zimní mikroskopování v iQPARKU

V iQPARKU jsme pro Vás připravili Zimní mikroskopování pro nejmenší. V naší laboratoři budete prozkoumávat krystaly, hrát si s umělým sněhem a dokonce si jeden takový třpytivý krystal budete moci vyrobit.

Vánoční hádanky

Všimli jste si někde naší vánoční kampaně s hádankami? A zajímali by Vás odpovědi? My Vám je samozřejmě rádi ukážeme.

Mikuláš v iQPARKU

Mikuláš s čertem i andělem přijdou navštívit děti do iQPARKU. Dorazte s dětmi a zažijete krásnou mikulášskou atmosféru. Mikuláš na Vás bude čekat 4. nebo 5. 12. 2021 v andělské a čertovské laboratoři. 

Kolo, kolo mlýnský 

Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

Halloweenská výroba slizu 

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k…

Halloween a výroba duchů

Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných duchů, takže ať už Halloween…

Halloweenské dovádění pro nejmenší

Na podzimní prázdniny jsme si pro vás připravili workshop zaměřený na jemnou a hrubou motoriku v tematickém halloweenském duchu.

Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně hluboká a my si tu o ní něco málo…

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace