Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Pozoruhodné žáby 

Pozoruhodné žáby 

11.08.2021

Ptáte se, co je na žábách tak zajímavého? Vždyť jsou přeci skoro u každého rybníka! 

Pojďme si poodkrýt pár jejich zajímavých schopností. Za zajímavost můžeme považovat i to, že žáby patří mezi obojživelníky, mohou tedy žít na suchu i ve vodě. Živí se červy a hmyzem, který si chytají dlouhým lepkavým jazykem. Většina lidí považuje za posly jara vlaštovky, ale ve stojatých vodách začíná jaro daleko dřív. Skokani hnědí poznají jako jedni z prvních, že se jaro hlásí. Stačí, aby na konci února svítilo sluníčko několik dní po sobě a skokani se začnou ve svých zimních úkrytech probouzet. Žáby dokonce dokážou přežít zimu zamrzlé v ledu. Na naší planetě nejsou žádnými nováčky, po Zemi skákaly již před více jak 200 mil. lety. Žijí na všech kontinentech kromě Arktidy a Antarktidy a objevených je více než 6000 druhů žab. Velmi zajímavá je také metamorfóza, co to ale vlastně je? Metamorfóza je přeměna neboli proměna vajíčka v dospělou žábu. Jednu takovou žabí proměnu si můžete podle nás vyrobit. Předloha je zde. 

 

Žabí NEJ  

  • NEJvětší žába na světě – Veleskokan Goliáší (Afrika) váží 3 kg a s nataženýma nohama měří necelých 90 cm. Pro své potomky staví hnízda v průměru 1 m a v noci je hlídá. 
  • NEJmenší žába – Bezblanka z čeledi parosničkovitých (střední a jižní Amerika) měří jen 1 cm. 
  • NEJlepší skokan – Ptychagena ostronosá (jižní Afrika) dovede skočit 5 m při velikosti 7 cm. 
  • NEJjedovatější žába – Dendrobátka zlatavá (jižní Amerika) jedna dospělá žába má v sobě tolik jedu, že by zabila 2200 lidí. 
  • NEJhlučnější žába – Rosnička zelená (Evropa) její skřehotání můžeme slyšet na vzdálenost několika kilometrů.  

Protože jsme zde zmínili nejlepšího skokana z žabí říše, připravili jsme pro vás návod na Origami žabku, která také umí krásně skákat, a to i různé skokaní triky. Můžete si udělat třeba závody ve skoku a užít si tak spoustu legrace.  

 

Na závěr pro vás máme jeden žabí vtip:  

Opaluje se žába na pláži a běží kolem slon. Šlápne jí na břicho, žába tlakem vyvalí oči a slon povídá: “To čumíš, co? Mám nové tenisky!“ 

 

Adéla G. a Inka R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Čarodějnický víkend

od 29.04.2023 do 30.04.2023

Otevíráme brány naší technologické dílny iQFABLAB a taky laboratoř v iQPARKU. Užijte si nabitý čarodějnický víkend!

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…