Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Podzimní barvy listí

Podzimní barvy listí

07.11.2022

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak k tomu dochází?

Barevný, či spíše odbarvený podzim?

Za krásnými a uklidňujícími odstíny zeleného listoví stromů stojí přírodní barvivo zvané chlorofyl. Jak si všichni pamatujeme, díky němu může probíhat proces fotosyntézy, kdy rostlina zachycuje sluneční záření a následně ho využívá k tvorbě organických látek – cukrů a veledůležitého vedlejšího produktu – kyslíku.

Zbavit se zátěže

Ke konci vegetačního období (když se zkracuje den a klesá teplota) se v rostlinách začnou uvolňovat hormony, které je připravují na zimní období. Z listů se stahují důležité látky a živiny, jež si rostlina uskladní v jiných částech. Chlorofyl se začne rozkládat, protože fotosyntéza se stává se slábnoucími slunečními paprsky méně a méně efektivní. Navíc vyživovat všechny listy je pro rostlinu velice náročné. Denně se z listů jednoho stromu s korunou o průměru 5 metrů odpaří klidně i 50-60 litrů vody (také vás teď trklo, proč je dobré mít ve městech spoustu zeleně?). To si rostlina v období, kdy bude zmrzlá půda, nemůže dovolit. Listů se tedy zbaví. Než k tomu ale dojde, listy změní barvu.

Přiznej barvu

Chlorofyl není jediným barvivem přítomným v listech stromů. Nachází se zde i tzv. karotenoidy a antokyany. Jejich barva začne být zřetelná až potom, co začne mizet převažující zelený chlorofyl.

Mezi první stromy hlásající změnou barvy příchod podzimu patří břízy, habry či topoly. V listech postupně převáží xantofyl ze skupiny karotenoidů, který také najdeme v pampeliškách, slunečnicích či vaječném žloutku. Ty nejzářivější žluté listy má jinan dvoulaločný. Je to díky speciální látce, která se chová jako optický zjasňovač (podobné látky se používají ve zvýrazňovacích fixách). 

Barvy listů na podzim

Listy dubů a javorů jdou zase dooranžova díky karotenu. Když se v listech začne ukládat hodně tříslovin, zbarví se až dohněda. Hřejivé odstíny červené barvy způsobují antokyany, látky běžně se nacházející v borůvkách, ostružinách, malinách, jahodách, červeném zelí atd.

Konečné zbarvení listů závisí na počasí. Za slunečného, teplého podzimu mají koruny stromů sytější a výraznější barvy. Naopak mráz a déšť působivým barvám podzimu neprospívá.

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Zemětřesení

Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat 

„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…

Ať žije kostlivec!

Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a…

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.