Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Paramagnetický kyslík 

Paramagnetický kyslík 

30.11.2021

Kapalinu vykazující magnetické vlastnosti jsme tu již měli (Ferrofluid). Ale už jste někdy slyšeli o tom, že by kyslík reagoval na magnetické pole? Nejspíš to pro Vás bude novinka a není se čemu divit, protože se jedná o kyslík v kapalném skupenství, a to u kyslíku nastává až při teplotách hluboko pod bodem mrazu.  

Než si začneme popisovat samotný pokus, bylo by dobré si udělat malý přehled z oblasti magnetismu a vysvětlit si pár souvisejících pojmů.  

Proč se některá látka chová jako magnet a jiná ne? 
Za magnetickými vlastnostmi látek stojí uspořádání elektronů v elektronových obalech. Elektrony se v obalech pohybují a tímto pohybem vytváří miniaturní magnetická pole. Tato pole jednotlivých elektronů se skládají a vytvářejí výsledné magnetické pole atomu. Jestliže se tato magnetická pole navzájem vyruší, atom navenek neprokazuje žádné magnetické vlastnosti. Pokud se ale nevyruší, chová se atom navenek jako malý magnet. 

Feromagnetismus 

Je jednou z nejsilnějších forem magnetismu. Je to jev, při kterém dochází k samovolné magnetizaci. Látky vykazující feromagnetické vlastnosti (feromagnetika) se působením vnějšího magnetického pole samy stávají magnety. To znamená, že síla magnetického pole ve feromagnetické látce závisí na intenzitě vnějšího magnetického pole. Mezi feromagnetické materiály patří: železo (Fe), nikl (Ni), kobalt (Co) a různé slitiny jako například ocel. 

Diamagnetismus a paramagnetismus 

Při vystavení diamagnetika vnějšímu magnetickému poli dojde v částicích látky k slabé indukci magnetických dipólů tak, že jejich magnetické pole má opačný směr, než je směr vnějšího magnetického pole. To znamená, že se látka bude mírně odpuzovat. 
paramagnetik je to přesně naopak, k magnetickému poli jsou mírně přitahovány.  
 
A to platí i u kapalného kyslíku, který je na videu. Rozlité kapičky se vznášejí na odparu plynného kyslíku a jakmile jsou přitáhnuty magnetickým polem silného neodymového magnetu, jsou do něj lapeny. 

Příklady diamagnetik: měď, dusík, křemík, bismut, uhlík, zlato, stříbro, zinek. 

Příklady paramagnetik: kyslík, hliník, platina, chrom, sodík, paladium. 

 

 

Zajímavost na závěr: 

Z některých starých nástěnných maleb, které obsahují červené pigmenty (oxidu železitého či hematitu), lze vyčíst, jaký směr mělo geomagnetické pole Země v době malby. Když se barva nanášela na zeď, částečky se natočily podle jeho směru a barva posléze zaschla. Pokud směr orientace částeček porovnáme s průběhem dnešního geomagnetického pole, uvidíme, že jeho směr se změnil. Kompas by vám tedy v 18. století ukazoval malinko jinam, než kam ukazuje dnes. 

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Proč vypojovat nabíječky?

Rozmohl se nám takový nešvar :-) – zvykli jsme si nechávat v zásuvce nabíječky k mobilům a kabely k notebookům. Prý když je nepoužíváme, tak nespotřebovávají žádnou energii. Jenže, bohužel, spotřebovávají. Sice méně, než když…

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Tajemství rozprašovače

Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Tření základ života!

Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez…

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.