- iQ inspirace
Meteorický roj Perseidy
Sluneční soustavou se prohání řada komet, které při průchodu kolem Slunce uvolňují množství plynu a prachových částic. Zanechávají tak za sebou proud meteoroidů. Když se později Země na své pouti kolem Slunce střetne s tímto proudem, vidíme meteorický roj. Při pohledu na oblohu to vypadá, jako kdybychom sledovali auta na dálnici jedoucí proti nám. Jejich stopy se vlivem perspektivy sbíhají do jednoho bodu. Na obloze tomuto místu říkáme radiant. Podle toho, v jakém je souhvězdí, dostaly meteorické roje své jméno. Každý rok kolem 12. srpna se střetáváme s nejhustší částí oblaku z komety 109P/Swift-Tuttle. Tento meteorický roj nazýváme Perseidy.
Okénko do historie
Perseidy jsou lidmi sledovány již dlouhou dobu. Mezi křesťany se traduje, že jsou to „slzy svatého Vavřince“, který byl umučen 10. 8. roku 258. Ten totiž neuposlechl příkaz římského krutovládce Valeriána, který pronásledoval křesťany. Vavřinec církevní majetek neodevzdal, ale rozdal jej chudým.
Teprve na začátku 19. století si astronomové byli jisti, co stojí za původem meteorických rojů. V roce 1799 a 1833 totiž nastaly velké deště Leonid. Bylo vidět tisíce meteorů padajících po obloze a jejich dráhy se sbíhaly v souhvězdí Lva. Poslední deště Leonid nastaly v letech 1998 až 2002. Protože tou dobou se podařilo také nalézt kometu 55P/Tempel–Tuttle s oběžnou dobou 33 let, hned bylo jasné, že rozestup mezi dešti 33 let a směr letu částic ze souhvězdí Lva není náhodný. Dráha komety se shodovala s dráhou částic roje.
Perseidy
Název roje pochází od místa, odkud zdánlivě vylétají, tzv. radiantu. Výjimkou mezi bohatšími roji jsou lednové Kvadrantidy, protože souhvězdí Zedního kvadrantu již bylo vyřazeno a podle ustanovení Mezinárodní astronomické unie máme v tomto místě souhvězdí Pastýře. Ostatní roje ctí v názvu své současné souhvězdí. Perseidy mají radiant v horní části tohoto souhvězdí poblíž známého dvojitého W – Kasiopeji. Vzhledem k tomu, že nejvíce meteorů padá, když je radiant vysoko nad obzorem, je ideální doba k pozorování Perseid spíše v druhé polovině noci a nad ránem.
Meteoroidy roje Perseid se střetávají se zemskou atmosférou velmi vysokou rychlostí 59 km/s. To je i ve světě meteorů spíše vyšší hodnota. Pomalé mívají 16-20 km/s, nejrychlejší 71 km/s. Jak částice vstupují do atmosféry, začínají zářit díky tření o řídký vzduch ve výšce kolem 80-120 km. Většinou se hned vypaří a jen ty největší se rozpadají, vybuchují a zanechávají za sebou svítící stopy viditelné třeba jen sekundu nebo i několik minut. Počet spatřených meteorů za hodinu bude hodně kolísat. Může se stát, že i dvacet minut neuvidíme žádný a pak spadne třeba pět meteorů za 5 minut. Během maxima uvidí jeden pozorovatel za hodinu asi 70 Perseid.
Pozorování meteorů
Ideální je vzít si lehátko nebo karimatku, dobře se obléct (i letní noci už dokáží být chladné) a dívat se někde mimo umělé zdroje světla s dobrým výhledem na co největší část oblohy. Ideálně tedy jeďte hodně daleko od měst nebo do hor. Není nutné se dívat do souhvězdí Persea, hezké jsou stopy kousek dál od radiantu, například ve Vozkovi, v Pegasu nebo v oblasti Malého a Velkého vozu. Můžeme se také pokusit o fotku, více viz tip na závěr.
Pozorování kromě umělých zdrojů světla ruší také Měsíc. Jsou roky, kdy je v době maxima Perseid zrovna v úplňku (např. 2025) a jindy zase prakticky neruší, protože ubývá do novu, nebo dorůstá a je z něj tenký srpek (např. 2023). Ideální je období kolem novu (např. 2026).
iQ TIP: Meteory můžete nejen pozorovat, ale i vyfotit. Jak jsme si řekli, Perseidu poznáme podle směru, z něhož zdánlivě letí, a podle docela velké rychlosti. Ideální je se dívat na místo, které fotografujeme, a když nějaký hodně jasný meteor poletí, podívat se pak na snímek. Často lidi matou stopy družic. Ty však nemají typickou barvu stopy (na začátku zelenou, a pak bílou až červenou na konci). Družice mají stopy většinou rovnoměrně jasné, nebo plynule se zjasňující a pohasínající. Nejlepší nastavení fotoaparátu je vysoká citlivost (ISO 1600 a více výhodou), nízká clona objektivu (ideálně méně než 4) a co nejvíc širokoúhlý záběr (alespoň méně než 50 mm). Ostříme na nekonečno a exponujeme klidně jen 15 sekund ze stativu pořád dokola a čekáme na náhodu, až to tam spadne. ideálně tedy v režimu samospouště a s dálkovým ovladačem nebo časovačem.
Fotografie: Martin Gembec / iQLANDIA
Zdroje:
Perseidy 2018
https://www.astro.cz/clanky/ukazy/meteoricky-roj-perseidy-ma-letos-idealni-podminky.html
Příběh bolidu 13. srpna 2014
https://udalosti.astro.cz/2014/09/pribeh-bolidu-z-13-srpna-2014/
Perseidy 2010
https://udalosti.astro.cz/2010/08/perseidy-2010/